Lista przewodników tatrzańskich podnoszących swoje kwalifikacje, a ostatnie zarządzenie dyrektora TPN w sprawie tzw. obowiązku przewodnickiego

Jak wcześniej pisałem, od poprzedniego poniedziałku na terenie TPN obowiązuje zarządzenie dyrektora TPN w sprawie tzw. obowiązku przewodnickiego.

Wynika z niego, że:

Wprowadza się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązek zapewnienia opieki przewodnika górskiego tatrzańskiego podczas wszystkich zorganizowanych wycieczek pieszych, w których uczestniczy młodzież ucząca się w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz ponadgimnazjalnych (szkoły zawodowe, licea i technika).

Na stronie internetowej TPN zamieszczona została „lista przewodników tatrzańskich podnoszących swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w szkoleniach przyrodniczych organizowanych przez Tatrzański Park Narodowy„.

Z tej listy płynie wniosek, że dyrektor TPN jest przedstawicielem grupy zawodowej, która staje się beneficjentem wspomnianego zarządzenia (jeżeli tożsamość nazwisk nie jest przypadkowa).

Z jednej strony można powiedzieć, że nikt tak jak przewodnicy turystyczni i osoby związane z TPN nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie potrzeby turystów występują w zakresie opieki przewodnickiej.

Z drugiej jednak strony trudno nie zauważyć w tym zakresie pewnego konfliktu interesów.

Piotr Cybula

8 responses to “Lista przewodników tatrzańskich podnoszących swoje kwalifikacje, a ostatnie zarządzenie dyrektora TPN w sprawie tzw. obowiązku przewodnickiego

 1. To nie zbieżność nazwisk:
  „Paweł Skawiński (…) Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, przewodnik, ratownik górski”
  Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75402,7956217,Pawel_Skawinski__Bo_wiem__jak_chodzic__zeby_nie_spotkac.html#ixzz2RwMJD027
  Wynika z powyższego, że dyrektor TPN jest beneficjentem własnego zarządzenia i w sprawie konfliktu interesów związanych z przewodnickim przymusem jest po prostu stroną.

 2. Reblogged this on PilociWycieczek.pl and commented:
  Z ciekawych blogów: PRAWO TURYSTYCZNE – BLOG RADCY PRAWNEGO dr PIOTRA CYBULI: …na terenie TPN obowiązuje zarządzenie dyrektora TPN w sprawie tzw. obowiązku przewodnickiego.

  Wynika z niego, że:

  Wprowadza się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązek zapewnienia opieki przewodnika górskiego tatrzańskiego podczas wszystkich zorganizowanych wycieczek pieszych, w których uczestniczy młodzież ucząca się w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz ponadgimnazjalnych

 3. @Piotr Kruczek – A może Pan spróbuje odpowiedzieć na pytanie, z czego wynika sam pomysł wydania specjalnie zarządzenia zawierającego tylko jeden zapis dotyczący obowiązku przewodnickiego i dlaczego tylko odnośnie zorganizowanych wycieczek pieszych, w których uczestniczy młodzież ucząca się z pominięciem innych turystów wchodzących na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego? Interesuje mnie również, jaki jest prawdziwy cel wydania tego zarządzenia i czy zarządzenie to dotyczy także zorganizowanych wycieczek pieszych, w których uczestniczy młodzież ucząca się w szkołach niepublicznych i w innych państwach Europy i Świata?

 4. @Lech Rugała – to jest tylko reblogging czyli mówiąc po polsku „udostępnienie tematu dalej”. Zaś w kwestii dyskusji – jest dużo osób o wiele bardziej kompetentnych w temacie, w którym sam głosu nie chcę zabierać jako nie-przewodnik tatrzański.

 5. W ocenie sensowności rzeczonego zarządzenia przewodnicy tatrzańscy należą do grupy osób, których zdanie niestety będzie obciążone sporym ładunkiem subiektywizmu wynikającego z przynależności do tej grupy zawodowej. Dlatego głos w dyskusji na temat sensu i prawdziwego celu wydania tak kuriozalnego zarządzenia powinny zabierać osoby niezwiązane z tym dość hermetycznym środowiskiem.

 6. Słusznie.w sprawie prowadzenia wycieczek po swoim terenie(w sensie – pod swoją opieką i odpowiedzialnością) nie powinien się wypowiadac jego dyrektor ,lecz niezalezne ło decyzyjne – np.zespół marynarzy sródlądowych albo.. inne ( im bardziej dyletanckie, tym lepiej )ciało, bo przecież każdy potrafi opowiedzieć dzieciom na wycieczce co takiego wyjątkowego jest w Tatrach, a dyrektor nie powinien sie wtrącać.Gratuluję pomysłu,ale wolę żeby moje dziecko uczyło sie u kogoś mądrzejszego od siebie a nie kazdego, kto akurat potrzebuje kasy na piwo

  • Nic takiego nie wskazywałem – nie odnosiłem się do kompetencji osób, które mają oprowadzać, tylko wskazywałem na pewien konflikt interesów.

  • Mnie z obozem wędrownym Technikum Kolejowego w Poznaniu po Tatrach prowadził w 1962 r nauczyciel matematyki. I robił to wcale nie dlatego, że potrzebował kasy na piwo, ale że znał dobrze Tatry i potrafił nam – swoim uczniom – przekazać sporo wiedzy o tych górach, nauczyć samodzielności i zaradności. Widać wyraźnie, że pomysłodawcom takich zarządzeń nie chodzi tak naprawdę o prawo czy odpowiedzialność. Chodzi o to, żeby wycisnąć jak najwięcej korzyści dla wzajemnie popierającej się grupy interesu. Dla lobby przewodnickiego nie są bowiem problemem indywidualne wypady w góry zupełnie niedoświadczonych i pozbawionych opieki, często podpitych małolatów. Dla tegoż lobby podstawowym problemem są zorganizowane wycieczki młodzieżowe pod opieką doświadczonych i zapalonych turystów, jacy się jeszcze uchowali bez uiszczenia haraczu na rzecz tych panów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s