Nowe przepisy ułatwią zabieranie rowerów w podróż pociągiem.
- Będzie więcej możliwości zmiany trasy podróży w przypadku opóźnień lub odwołania połączenia
- Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się otrzymają więcej pomocy
- Będzie więcej przestrzeni dla rowerów
Nowe przepisy przyjęte w czwartek przez posłów będą lepiej chronić pasażerów w razie opóźnień lub odwołania połączenia oraz gdy zetkną się z dyskryminacją.
W czwartek posłowie zatwierdzili porozumienie z państwami członkowskimi w sprawie zmiany przepisów dotyczących praw pasażerów w transporcie kolejowym. Dzięki tym przepisom pasażerowie będą mogli zmienić trasę podróży i otrzymać pomoc w przypadku opóźnienia lub odwołania połączenia. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się będą miały lepszy dostęp do transportu kolejowego oraz otrzymają lepszą pomoc. Ma być także więcej wydzielonej przestrzeni na rowery.
Pomoc pasażerom w razie zakłóceń w podróży
W przypadku opóźnienia o ponad 60 minut pasażerowie będą mogli otrzymać pełny zwrot ceny biletu, kontynuować podróż lub zmienić jej trasę. A to wszystko na porównywalnych warunkach, bez dodatkowych kosztów. Pasażer musi móc podróżować w tej samej klasie, na jaką wykupił pierwotnie przejazd. Podróżujący pociągiem będą mogli sami zmienić trasę podróży lub otrzymać zwrot kosztów biletu, jeżeli przewoźnik nie zaproponuje możliwości zmiany trasy w ciągu 100 minut od planowanego odjazdu.
Przewoźnik musi zaproponować pasażerowi zmienioną trasę nawet w okolicznościach siły wyższej. W razie potrzeby musi mu zapewnić posiłek i napoje, a także zwrot kosztów zakwaterowania.
Nowe przepisy jaśniej definiują także siłę wyższą, kiedy to przewoźnik kolejowy jest zwolniony z wypłaty odszkodowania z powodu opóźnienia lub odwołania połączenia. Oprócz ekstremalnych warunków pogodowych i klęsk żywiołowych w nowych przepisach do siły wyższej zalicza się także poważne zagrożenia zdrowia publicznego lub zamachy terrorystyczne. Odszkodowanie nie przysługuje jednak w razie strajku pracowników kolei.
Pomoc osobom o ograniczonej możliwości poruszania się
Podróżni o ograniczonej możliwości poruszania się będą mogli elastyczniej planować podróże. Zgodnie z nowymi przepisami będą musieli powiadomić przewoźnika o planowanej podróży z 24-godzinnym wyprzedzeniem (a nie, jak dotąd, 48 godzin wcześniej). Osoby pomagające podróżnym o ograniczonej możliwości poruszania się będą mogły podróżować nieodpłatnie. Przewoźnik zapewni też miejsce dla psa towarzyszącego podróżnemu o ograniczonej możliwości poruszania się.
Dostosowanie pociągów do przewozu większej liczby rowerów
Zrównoważona mobilność oznacza dogodne alternatywne sposoby przemieszczania się. Dlatego w pociągach trzeba zapewnić dodatkową przestrzeń i wyposażenie do przewozu rowerów – przynajmniej czterech w każdym pociągu.
Cytat
„Mamy bardzo dobre wiadomości dla osób podróżujących pociągami, ponieważ udało nam się zapewnić takie same minimalne prawa pasażerów w całej UE, jeśli chodzi o zmianę trasy, miejsca na rowery, bilety bezpośrednie i prawa pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej. Są to ważne postępy, dzięki którym podróże koleją stają się wygodniejsze i lepiej dopasowane do potrzeb pasażerów,” powiedział poseł-sprawozdawca Bogusław Liberadzki (S&D, PL).
Kolejne kroki
Zmienione przepisy będą miały zasadniczo zastosowanie do wszystkich międzynarodowych i krajowych podróży kolejowych, a także wszystkich usług kolejowych w całej Unii. Państwa członkowskie będą mogły stosować zwolnienia z nich przez ograniczony czas.
Przepisy wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zaczną obowiązywać dwa lata później, z wyjątkiem wymogów dotyczących przestrzeni na rowery. Te staną się obowiązujące cztery lata po wejściu rozporządzenia w życie.
Powyższa informacja stanowi komunikat prasowy Parlamentu Europejskiego.
Znacznie mniej entuzjastyczny komentarz do nowych przepisów
https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/nowe-prawa-pasazera-przyjete-juz-za-kilka-lat-prawie-nic-sie-nie-zmieni-102242.html