Obrazek

Orły Polskiego Samorządu – cz. 3: Gmina Jerzmanowa

Jerzmanowa

„Rynek pracy przewodników turystycznych, pilotów wycieczek i animatorów czasu wolnego” – konferencja, Kraków (6.12.2018 r.)

Wydział Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie wraz z Urzędem Miasta Krakowa serdecznie zapraszają na konferencję naukowo-praktyczną pt. Rynek pracy przewodników turystycznych, pilotów wycieczek i animatorów czasu wolnego. Jednym z obszarów tematycznych konferencji jest problematyka regulacyjna:

K1

K2

Obrazek

Orły Polskiego Samorządu – cz. 2: Gmina Dobrzyca

Dobrzyca

Obrazek

Orły Polskiego Samorządu – cz. 1: Gmina Zabierzów

plebiscyt

1 lipca 2018 r. weszła w życie ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

1 lipca 2018 r. weszła w życie ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Ma ona stanowić implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2302 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych (…).

Aktualny tekst ustawy dostępny jest: tutaj. Tekst dyrektywy dostępny jest: tutaj.

Z dniem 1 lipca 2018 r. istotne zmiany wprowadzono też w ustawie o usługach turystycznych. Od tego dnia nosi ona nazwę: ustawa o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Jest ona dostępna: tutaj.

 

 

„Jeżeli dotyczą one danej imprezy turystycznej” – dlaczego tych słów zabrakło w art. 40 ust. 1 ustawy o imprezach turystycznych?

Pilnej nowelizacji wymaga też art. 40 ust. 1 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

Z niezrozumiałych dla mnie powodów ustawodawca pominął w nim zawarty w dyrektywie w „odpowiedniku” tego przepisu zwrot: „jeżeli dotyczą one danej imprezy turystycznej” (ang.: where applicable to the package, art. 5 ust. 1 dyrektywy). Brak tego zwrotu powoduje, że literalnie czytając art. 40 ust. 1 ustawy nasuwa się wniosek, że w przypadku każdej imprezy turystycznej każda informacja określona w tym obszernym katalogu powinna być podana wyraźnie (także w umowie). Tymczasem w dyrektywie wyraźnie wskazuje się, że nie każda, tylko informacje te należy podawać „jeżeli dotyczą danej imprezy turystycznej”. Jeśli zatem przykładowo impreza nie obejmuje posiłków, to nie trzeba podawać wyraźnie o tym informacji.

Pozostaje mieć nadzieję, że do czasu zmiany tego przepisu w praktyce przyjęta zostanie interpretacja z uwzględnieniem brzmienia dyrektywy.

 

Piotr Cybula

 

 

 

 

 

Prekonsultacje założeń regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce

28 czerwca 2018 r. w siedzibie MSIT odbyły się prekonsultacje założeń regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce. W spotkaniu prowadzonym przez panią Ewę Pawlak-Lewandowską Dyrektor Departamentu Turystyki wzięli udział m.in. przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, w tym pan prezes Robert Andrzejczyk, jak również reprezentanci Regionalnych Organizacji Turystycznych i Lokalnych Organizacji Turystycznych. Celem spotkania było wytyczenie wspólnego i spójnego kierunku prac nad ustawą poprzez wymianę doświadczeń w zakresie promocji turystyki w Polsce.

W ramach wstępnych konsultacji przedstawione zostały propozycje i sugestie dotyczące omawianej ustawy zaproponowane przez przedstawicieli organizacji turystycznych. Uczestnicy spotkania jednogłośnie stwierdzili, że obowiązująca ustawa o POT jest przynajmniej częściowo zdezaktualizowana i wymaga zmiany. Wśród tematów poruszanych przez prelegentów dominowały kwestie związane z opracowaniem systemowego sposobu finansowania działalności organizacji turystycznych oraz podziałem kompetencji pomiędzy podmiotami.

Źródło: informacja MSiT