„Skoki”, czy „zaplecze sanitarne”, czyli pytania o główną atrakcję na Pucharze Świata w Skokach Narciarskich w Wiśle oraz o prawa kibiców

Dzisiaj w Wiśle rozpoczyna się Puchar Świata w Skokach Narciarskich. W tle wiele aspektów prawnych, w tym podstawowe pytanie, czy kibice mają prawo do zwrotu ceny za bilet, jeśli skoki zostaną odwołane np. z uwagi na pogodę. Na jaki pomysł wpadł organizator tego przedsięwzięcia? Ano na taki, że okazuje się, iż skoki nie są objęte głównym programem tej imprezy. Zgodnie z regulaminem główne elementy programu to np. konkursy, gry i zabawy taneczne prowadzone przez wykwalifikowanych dj-ów, czy np. takie cudo jak „zaplecze sanitarne”. Mam nadzieję, że żaden skoczek tego regulaminu nie będzie czytał, bo może to być niemiłe uczucie dowiedzieć się, że np. „zaplecze sanitarne” to podczas FIS SKI JUMPING WORLD CUP W SKOKACH NARCIARSKICH WISŁA 2017 to jeden z głównych elementów programu, a same skoki to jedynie „atrakcja dodatkowa”. Przede wszystkim organizator wyraźnie wskazuje w poniższym fragmencie regulaminu, że uczestnikowi nie przysługuje prawo zwrotu pieniędzy za zakupiony bilet w przypadku nie odbycia się któregokolwiek z elementów dodatkowych nie objętych głównym programem imprezy (a więc np. nieodbycia się skoków) z przyczyn wskazanych w pkt. 2.3, a więc np. z uwagi na warunki pogodowe.

skoki

A tak brzmi art. 495 Kodeksu cywilnego:

Art. 495. § 1. Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

§ 2. Jeżeli świadczenie jednej ze stron stało się niemożliwe tylko częściowo, strona ta traci prawo do odpowiedniej części świadczenia wzajemnego. Jednakże druga strona może od umowy odstąpić, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez tę stronę cel umowy, wiadomy stronie, której świadczenie stało się częściowo niemożliwe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s