Odpowiedź Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie kosztów udzielonej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku w Chorwacji

W związku z głośnym i tragicznym wypadkiem w Chorwacji wystąpiłem do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

W związku z pomocą udzielana przez nasze państwo poszkodowanym turystom w wypadku autokaru w Chorwacji w dniu 6 sierpnia 2022 r., zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie następujących informacji:
1) jakiego rodzaju pomoc została udzielona;
2) jaki jest koszt tej pomocy;
3) na jakiej podstawie prawnej pomoc ta została udzielona;
4) czy na tego rodzaju pomoc mogą liczyć również inne osoby w przyszłości, w przypadku wypadków za granicą.

Niedawno otrzymałem w tej sprawie odpowiedź:

wypadek polskiego autokaru w Chorwacji miał miejsce w dniu 6 sierpnia 2022 r. Jednocześnie wyjaśniam, że zgodnie z właściwością miejscową, natychmiastową niezbędną pomoc poszkodowanym zapewniła strona chorwacka.

Ze względu na skalę zdarzenia dotyczącą polskich obywateli, dużą liczba ofiar i poszkodowanych, w dniu wypadku – na polecenie Premiera Matusza Morawieckiego – do Chorwacji udała się delegacja kierowana przez Ministra Zdrowia Pana Adama Niedzielskiego. W skład tej delegacji weszli m.in. przedstawiciele Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej (ZPHM) obsługiwanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, i w tym zakresie KPRM poniżej przedstawia następujące informacje.

Przedstawiciele ZPHM na miejscu zapoznali się stanem zdrowia osób poszkodowanych, przeprowadzając badania pacjentów i konsultując z chorwackimi lekarzami prowadzącymi rokowania, co do stanu zdrowia i możliwości transportu pacjentów do Polski. Tego dnia podjęto decyzję o transporcie 4 poszkodowanych do Polski.

W dniu 10 sierpnia br. po konsultacjach ze stroną chorwacką odbył się lot specjalny w celu przewiezienia do Polski 10 rannych. Przelot wojskowym samolotem CASA, o którym mowa we wskazanym przez Pana linku został zrealizowany na podstawie przepisów art. 12 ust. 3 pkt. 1 ustawy z dnia 12 maja 2022 r. o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej w ramach limitu nalotu przysługującemu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W omawianym przypadku koszty związane z transportem rannych do Polski pokrywa ubezpieczyciel wycieczki.

Przedstawiciele ZPHM zostali skierowani do działań ratunkowo-ewakuacyjnych decyzją Premiera Mateusza Morawieckiego, na podstawie ustawy z dnia 12 maja 2022 r. o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej.

Zgodnie ustawą o Zespole Humanitarno-Medycznym, zadaniem Zespołu jest m.in. prowadzenie akcji ratunkowo-ewakuacyjnych obywateli RP będących ofiarami wypadków i innych zdarzeń nagłych, w tym akcje transportowo-medyczne związane z zapewnieniem przewozu z terytorium innego państwa.

Ponieważ nie uzyskałem odpowiedzi na wszystkie postawione pytania, dzisiaj wystąpiłem o przesłanie informacji uzupełniającej. C.d.n.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s