Tag Archives: konferencje i spotkania

„Ubezpieczenie jako instrument ochrony konsumenta usług turystycznych” – referat na WPiA Uniwersytetu Śląskiego

Na konferencji pt. Ochrona konsumenta na rynku usług organizowanej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach będę miał przyjemność wygłoszenia referatu na temat Ubezpieczenie jako instrument ochrony konsumenta usług turystycznych. Konferencja odbędzie się w dniach 10-11 marca 2016 r.

Drugiego dnia konferencji przewidziany został panel dyskusyjny na temat Usługi turystyczne.

Więcej informacji o konferencji: WPiA UŚ.

„Turystyka szkolna” – konferencja w Bygoszczy (19 lutego 2016 r.)

Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna BYLOT 19 lutego 2016 r. organizije konferencję pt. Turystyka szkolna. Konferencja odbędzie się w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy (Sala Widowiskowa APK, ul. Garbary 2) w godz. 10.00-15.00

Organizatorzy deklarują, że celem konferencji jest doskonalenie kadr pedagogicznych w zakresie organizacji turystyki szkolnej oraz wymiana i upowszechnianie doświadczeń dotyczących organizacji turystyki szkolnej.

Na konferencji poruszane będą również aspekty prawne – zakres tematyczny konferencji:

1. Aspekty prawne turystyki szkolnej – P. Smoczyński
2. Turystyka bez barier – R. Nowicki
4. Organizacja turystyki szkolnej – P. Zbytek
5. Program edukacji regionalnej dla młodzieży – G. Deptuła
6. Nowa ustawa o turystyce szkolnej – M. Karwat
7. Coaching turystyczny – A. Szulc
Zgłoszenie udziału w konferencji (najpóźniej 1 dzień przed konferencją): tel. 537 444 476, e-mail: biuro@bylot.pl

Wstęp i udział w konferencji jest bezpłatny

Więcej na stronie: BYLOT

„Szanse na mediację on line w sprawach konsumenckich dotyczących imprez turystycznych” – referat w Centrum Alternatywnego Rozwiązywania Sporów WPiA UJ

W dniu 15 stycznia 2016 r. o godz. 17:00 w Salach Reprezentacyjnych na ul. Brackiej odbędzie się spotkanie pt.: Czy mediacja on – line w sprawach konsumenckich?

Spotkanie poprowadzi SSR dr Katarzyna Gajda Roszczynialska, a wezmą w nim udział mediatorzy, sędziowie, adwokaci i radcowie prawni, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji konsumenckich oraz uczelni wyższych. Spotkanie ma umożliwić wzajemną wymianę doświadczeń oraz spostrzeżeń na temat perspektyw rozwoju i szans upowszechnienia alternatywnych metod rozstrzygania sporów o charakterze konsumenckim. Ma ono charakter otwarty. Organizatorzy zapraszają zainteresowane osoby.

PLAN SPOTKANIA 15.01.2015. – WYSTĄPIENIA 15 minutowe.

1.        SSR Katarzyna Gajda – Roszczynialska – aktualne uregulowania mediacji od 1 stycznia 2016r.

2.        Federacja Konsumentów w Krakowie – szanse na mediację on line w sprawach konsumenckich z punktu widzenia konsumentów

3.        Miejski i Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Krakowie Jerzy Gramatyka – szanse na mediację on line w sprawach konsumenckich z punktu widzenia powiatowego rzecznika konsumentów ; kategorie spraw;

4.        UOKiK Delegatura w Krakowie – mediacja on line z punktu widzenia nowych uregulowań wdrażających rozporządzenie;

5.        Dr Piotr Cybula, radca prawny –  szanse na mediację on line w sprawach konsumenckich dotyczących imprez turystycznych.

Prawne uwarunkowania turystyki górskiej – czy istnieje potrzeba zmian? – referat dr. Dominika Wolskiego

W dniach 7-9 października 2015 r. w Karpaczu odbędzie się w Karpaczu konferencja popularnonaukowa pt. „WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO TURYSTYKI AKTYWNEJ I SPECJALISTYCZNEJ”. Jest ona organizowana prze PTTK.

Na konferencji tej dr Dominik Wolski przedstawi referat na temat Prawne uwarunkowania turystyki górskiej – czy istnieje potrzeba zmian? 

Więcej informacji o konferencji: PTTK.

„Odpowiedzialność odszkodowawcza państwa członkowskiego UE za nieprawidłową implementację dyrektywy konsumenckiej a art. 417 (1) k.c.” – referat na konferencji „Współczesne wyzwania prawa konsumenckiego”

W dniach 15-17 września b.r. będę miał przyjemność uczestniczyć w konferencji pt. Współczesne wyzwania prawa konsumenckiego. Konferencja ta organizowana jest przez Katedrę Prawa Cywilnego i Gospodarczego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w ramach cyklicznych zjazdów katedr prawa uczelni ekonomicznych.

W programie konferencji uwzględniony został także mój referat pt. Odpowiedzialność odszkodowawcza państwa członkowskiego UE za nieprawidłową implementację dyrektywy  konsumenckiej a art. 417 (1) k.c. Problem stanowiący przedmiot tego referatu pojawia się m.in. w sprawach odszkodowawczych przeciwko Skarbowi Państwa w związku z niezapewnieniem polskim konsumentom standardu ochrony na wypadek niewypłacalności biur podróży wymaganego przez Unię Europejską. Pełnomocnicy Skarbu  Państwa Ministra Finansów i Ministra Sportu i Turystyki w tego rodzaju postępowaniach konsekwentnie twierdzą, że nie jest możliwe zasądzenie odszkodowania od Skarbu Państwa bez uprzedniego uzyskania tzw. prejudykatu, tj. stwierdzenia w innym postępowaniu, że polskie przepisy w tym zakresie są niezgodne z prawem unijnym.

Na konferencji tej przedstawione zostaną co najmniej trzy referaty, które powinny zainteresować każdego zainteresowanego problemami prawa turystycznego:

1) Dr K. Marak, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu,
Harmonizacja maksymalna projektowanej dyrektywy turystycznej i możliwe odstępstwa od tak wyznaczonego poziomu harmonizacji
2) Dr hab. J. Gospodarek, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie,
Status prawny pasażera jako konsumenta w świetle prawa UE i polskiego
3) Dr D. Ambrożuk, Uniwersytet Szczeciński, Rola regulaminów przy przewozie osób

„Pomoc konsularna a obowiązki organizatora turystyki względem klienta: uwagi w świetle projektu ustawy – Prawo konsularne oraz ustawy o usługach turystycznych” – referat na konferencji w Instytucie Europeistyki UJ

Dzisiaj będę miał przyjemność uczestniczyć w konferencji pt. Nowe polskie prawo konsularne.

Przedstawię na niej referat na temat: Pomoc konsularna a obowiązki organizatora turystyki względem klienta: uwagi w świetle projektu ustawy – Prawo konsularne oraz ustawy o usługach turystycznych.

Organizatorzy zapowiadają opublikowanie publikacji pokonferencyjnej.

TUR-INFO o środowej debacie

Na stronie internetowej serwisu TUR-INFO pojawiła się informacja o środowej debacie: Jaka ustawa powinna regulować turystykę?

Program debaty: „Czy ustawa o usługach turystycznych powinna być zastąpiona ustawą o turystyce?”, Kraków, 13 maja 2015 r.

Poniżej zamieszczam program debaty na temat Czy ustawa o usługach turystycznych powinna być zastąpiona ustawą o turystyce?, która odbędzie się 13 maja 2015 r. w Krakowie (więcej informacji: DEBATA 13.05.2015 r.):

Mgr Jerzy Kapłon, dyrektor Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, Otwarcie debaty

Prof. dr hab. Wiesław Alejziak, Katedra Polityki Turystycznej, Wydział Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie, Polityka turystyczna – cele, funkcje, zakres, formy, instrumenty

dyskusja

Dr Jerzy Raciborski, Zakład Prawa, Wydział Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie, Dylematy zakresu regulacji ustawy o usługach turystycznych / ustawy o turystyce

dyskusja

Dr Piotr Cybula, Zakład Prawa, Wydział Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie, radca prawny, O doświadczeniach z implementacji dyrektywy 90/314 i wyzwaniach implementacji dyrektywy w sprawie imprez turystycznych i aranżowanych usług turystycznych

dyskusja

Dr Dominik Wolski, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa, radca prawny, Dylematy normatywnej regulacji usług przewodnickich i pilockich

dyskusja

Dr Jerzy Raciborski, Zakład Prawa, Wydział Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie, Dylematy normatywnej regulacji usług hotelarskich

dyskusja

 Próba podsumowania dyskusjiwnioski dla ustawodawcy

 Mgr Jerzy Kapłon, dyrektor Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, Zamknięcie debaty

Debata rozpocznie się o g. 10.00, a zakończy o g. 14.30.

„Czy ustawa o usługach turystycznych powinna być zastąpiona ustawą o turystyce?” – debata (Kraków, 13 maja 2015 r.)

Dokonywane w ostatnich latach istotne zmiany w polskim systemie prawnym, w tym także w zakresie turystyki, a także doświadczenia w stosowaniu dotychczasowych przepisów o usługach turystycznych i dobiegające końca prace nad uchwaleniem nowej dyrektywy w sprawie imprez turystycznych i aranżowanych usług turystycznych, rodzą postulaty przygotowania nowej ustawy o turystyce i pytania o sposób wdrożenia nowej dyrektywy.

W przekonaniu, że szeroka dyskusja nad zgłaszanymi postulatami może dobrze służyć przyszłym pracom legislacyjnym, a przez to i praktyce, Zakład Prawa AWF w Krakowie, we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK oraz Krakowską Izbą Turystyki, chciałby zaprosić Państwa do udziału w debacie pt. „Czy ustawa o usługach turystycznych powinna być zastąpiona ustawą o turystyce?„, która być może będzie pierwszą z dłuższego cyklu spotkań poświęconych sformułowaniu i przedyskutowaniu postulatów legislacyjnych różnych środowisk.

Będziemy wdzięczni za nadesłanie zgłoszeń udziału w spotkaniu i ewentualnych propozycji wystąpień i materiałów do rozpowszechnienia wśród uczestników (i być może publikacji) do 30 kwietnia 2015 r. do dr. Piotra Cybuli (piotr.cybula@awf.krakow.pl). Zapraszamy także do strony wydarzenia na facebooku.

Debata odbędzie się w godz. 10.00 – 14.30 w sali konferencyjnej Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, ul. Jagiellońska 5.

Serdecznie zapraszamy!

w imieniu organizatorów

dr Jerzy Raciborski                                    

AWF w Krakowie

„Nowe polskie prawo konsularne” – konferencja (Kraków, 25-26 czerwca 2015 r.)

Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na  ogólnopolską konferencję naukową pt.:  Nowe polskie prawo konsularnektóra odbędzie się w dniach 25-26 czerwca 2015 r. w Krakowie,
ul. Jodłowa 13 (Zamek w Przegorzałach).

Konferencja, w zamyśle organizatorów, jest kontynuacją krakowskich spotkań konferencyjnych poświęconych prawu konsularnemu, jakie zostały zainaugurowane w 2013 r. konferencją zorganizowaną w 50-lecie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych.

W czasie, gdy kierujemy do Szanownych Państwa niniejsze zaproszenie kończą się prace nad nową polską ustawą konsularną (mającą zastąpić szereg dotychczas obowiązujących aktów normatywnych, w tym przede wszystkim ustawę o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej z 1984 r.). W tym roku mija również 10 lat od wejścia w życie względem Polski Konwencji haskiej o zniesieniu wymogu legalizacji dokumentów zagranicznych. Te dwie okoliczności stanowią uzasadnienie dla planowanej konferencji.

Celem konferencji jest bowiem debata nad problemami krajowego prawa konsularnego, choć z oczywistych względów prowadzony dyskurs odbywać się będzie biorąc także pod uwagę perspektywę prawnomiędzynarodową. Prace nad nową polską ustawą konsularną znajdują się obecnie w końcowej fazie prac legislacyjnych. Nastał więc bardzo dobry czas, by pochylić się, zarówno z perspektywy praktycznej jak i teoretycznej, nad założeniami i efektem wysiłków legislacyjnych związanych z tym aktem prawnym. Szczegółowych analiz wymagają projektowane nowe regulacje proceduralne, unormowania dotyczące konsulów honorowych, jak też dotyczące dokonywania przez konsula czynności cywilnoprawnych czy administracyjnych. Tym oraz innym zagadnieniom prawnym, wynikającym z kształtu projektowanej nowej ustawy, poświęcone będą obrady w trakcie trzech (z planowanych czterech) sesji konferencyjnych.

Szczególny, dodatkowy punkt odniesienia konferencji stanowić będą także rozważania na temat funkcjonowania Konwencji haskiej o zniesieniu wymogu legalizacji dokumentów zagranicznych (temu zagadnieniu poświęcona będzie jedna sesja konferencyjna). Jest to kwestia o tyle istotna, że planowane wejście w życie projektowanej nowej polskiej ustawy konsularnej istotnie modyfikującej przepis dotyczący funkcji legalizacyjnych konsula wypada w roku, w którym mija 10 lat od wejścia w życie Konwencji haskiej – instrumentu międzynarodowego, który w bardzo dużym stopniu wpłynął na redukcję funkcji konsularnych wykonywanych przez konsulów RP. Ostatnimi laty podejmowano próby decentralizacji stosowania tej Konwencji na forum krajowym – skończyły się one jednak fiaskiem. Można wciąż stawiać pytania, czy została ona prawidłowo implementowana i czy jest w efekcie prawidłowo stosowana przez stronę polską.

Konferencja „Nowe polskie prawo konsularne” odbędzie się na Zamku w krakowskich Przegorzałach (Kraków, ul. Jodłowa 13) w siedzibie Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Serdecznie zapraszamy!

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Osoby zainteresowane wygłoszeniem referatu prosimy o przysłanie tytułu i krótkiego streszczenia wystąpienia do 26 kwietnia 2015 r.

Osoby zainteresowane udziałem bez zgłaszania referatu prosimy o zgłoszenia do 10 czerwca 2015 r.

W obu przypadkach prosimy o przesłane formularza zgłoszeniowego:

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO POBRANIA

W przypadku pytań prosimy o kontakt z sekretarzem konferencji – dr Wojciechem Burkiem (e-mail: w.burek@gmail.com)

Wystąpienia zakwalifikowane do wygłoszenia zostaną opublikowane w formie książkowej (monografia). W celu prawidłowego przebiegu procesu wydawniczego prosimy o nadesłanie tekstów najpóźniej do dnia 31 października 2015 r.

Opłata konferencyjna wynosi 100 zł. Obejmuje koszty wyżywienia w czasie trwania konferencji (w tym kolację w centrum Krakowa) oraz materiały konferencyjne.

Opłatę należy wnieść na konto:

Uniwersytet Jagielloński – Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych/Instytut Europeistyki

Bank Pekao SA O/Kraków

numer IBAN rachunku: PL 98 1240 4722 1111 0000 4858 6669

kod SWIFT: PKOPPLPW

W tytule przelewu prosimy KONIECZNIE wpisać:

  • imię i nazwisko uczestnika

oraz

  • KONFERENCJA: „Nowe polskie prawo konsularne”
  • Instytut Europeistyki
  •  nr 2000921.

Organizatorzy wstępnie zarezerwowali miejsca noclegowe w Domu Gościnnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Przegorzałach (w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca konferencji – Instytutu Europeistyki UJ).

Specjalne ceny jednego noclegu (ze śniadaniem) dla uczestników konferencji wynoszą:

– w pokoju dwuosobowym – 100 zł

– w pokoju jednoosobowym – 155 zł

Rezerwacje noclegu prosimy dokonywać bezpośrednio w hotelu, informując o uczestnictwie w Konferencji:  http://www.dg.uj.edu.pl/przegorzaly/kontakt

Istnieje również możliwość samodzielnego rezerwowania hotelu, korzystając z bardzo bogatej bazy noclegowej Krakowa. Prosimy jednak mieć na uwadze, że miejsce konferencji – Zamek w Przegorzałach jest oddalony od centrum Krakowa (Rynku Głównego) o ok. 6 km.

Na terenie Instytutu Europeistyki oraz Domu Gościnnego w Przegorzałach istnieje możliwość bezpłatnego parkowania samochodu i nie ma kłopotu z miejscami parkingowymi.

Komitet organizacyjny:

dr hab. Paweł Czubik – Przewodniczący (pczubik@wp.pl)

dr Wojciech Burek (w.burek@uj.edu.pl)

Źródło: Instytut Europeistyki UJ