„Testament podróżny de lege lata i de lege ferenda” – referat na konferencji pt. „50-lat Kodeksu Cywilnego. Sens i nonsens rekodyfikacji” (Kraków, 15-16 kwietnia 2014 r.)

W dniach 15-16 kwietnia 2014 r. odbędzie się w Krakowie konferencja pt. 50-lat Kodeksu Cywilnego. Sens i nonsens rekodyfikacji” (więcej informacji na stronie internetowej organizatorów).

Podczas tej konferencji będę miał przyjemność wygłosić referat na temat: „Testament podróżny de lege lata i de lege ferenda„, tj. formy testamentu określonej w art. 953 Kodeksu cywilnego.

Gdyby ktoś z Państwa zetknął się z tą formą testamentu w praktyce, byłbym bardzo wdzięczny za informację (w literaturze i orzecznictwie nie znalazłem jeszcze jakiejkolwiek informacji o sporządzeniu lub próbie sporządzenia testamentu w tej formie).

Art. 953. Podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym można sporządzić testament przed dowódcą statku lub jego zastępcą w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swą wolę dowódcy statku lub jego zastępcy w obecności dwóch świadków; dowódca statku lub jego zastępca spisuje wolę spadkodawcy, podając datę jej spisania, i pismo to w obecności świadków odczytuje spadkodawcy, po czym pismo podpisują spadkodawca, świadkowie oraz dowódca statku lub jego zastępca. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać pisma, należy w piśmie podać przyczynę braku podpisu spadkodawcy. Jeżeli zachowanie tej formy nie jest możliwe, można sporządzić testament ustny.

Piotr Cybula

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s