Co Pan na to senatorze Kazimierzu Kleina?

Jeden z Czytelników bloga poinformował mnie o ciekawym przypadku obiektu o nazwie Hotelik Damroka. W tym miejscu staram się unikać pisania o konkretnych przedsiębiorcach za wyjątkiem sytuacji, gdy w jakiś sposób z daną sprawą powiązani są politycy sprawujący obecnie władzę. Są to bowiem zawsze interesujące przypadki „weryfikacji” tego, jak w praktyce działają przepisy przez nich uchwalane.

W tym przypadku sytuacja rzeczywiście jest ciekawa. Jak informuje na swojej stronie internetowej senator Kazimierz Kleina (PO): Żona Maria ukończyła filologie polską, prowadzi ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy.

Ten ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy ma swoją stronę internetową: www.damroka.pl. Na stronie tej nie znalazłem informacji o tym kto go prowadzi. Dopiero telefoniczne dowiedziałem się, że jest prowadzony przez Pro Baltica Maria Kleina. W sumie więc zawierając przez Internet umowę konsument może nie wiedzieć z kim tak na prawdę zawiera umowę.

Na stronie pojawia się napis: Damroka Hotelik w Łebie. Na niektórych stronach przedstawiany jest także jako „hotel„, np. na stronie trivago, HolidayCheck.pl, HRS.com.pl. Obiekt ten nie posiada jednak kategoryzacji. Oznaczanie obiektu jako hotel czy hotelik stanowi więc naruszenie szeregu przepisów. Stanowi w szczególności wykroczenie w rozumieniu Kodeksu wykroczeń, a takie praktyki są kwalifikowane jako praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Nie jest to jednak jedyny przypadek naruszania przepisów ustawy o usługach turystycznych. Przedsiębiorca ten oferuje bowiem także pakiety, które stanowią imprezy turystyczne w rozumieniu ustawy o usługach turystycznych – przykład:

W okresie od pierwszego lipca do końca sierpnia oferujemy atrakcyjne pakiety wakacyjne, których cena zależna jest od rodzaju zakwaterowania. Pakiet nr 1   obejmuje:

  • 7 noclegów w pokojach 1,2,3osobowych,oraz pokojach typu studio
  • 7 śniadań w formie bufetu,
  • drugie śniadanie na podróż w dniu wyjazdu,
  • 6 trzydaniowych obiadokolacji,
  • 1obiadokolacja przy grillu,
  • opłatę klimatyczną,
  • rejs statkiem po morzu,

CENA ZA 1 osobę dorosłą – 870 złcena za dziecko od lat 3 do 10 – 652 złcena za dziecko do lat 3 bez świadczeń – gratis

Przedsiębiorca ten nie posiada jednak statusu organizatora turystyki, a taki jest wymagany do oferowania tego rodzaju produktów turystycznych. Także i w tym przypadku stanowi to naruszenie szeregu przepisów, w tym stanowi wykroczenie i jest podstawą do wydania decyzji o zakazie prowadzenia działalności polegającej na organizacji imprez turystycznych przez trzy lata.

Okazuje się, że senator Kleina brał czynny udział w dyskusji na temat kształtu ustawy o usługach turystycznych. Na jego stronie internetowej można przeczytać o jego udziale w pracach nad zmianami tej ustawy w 2010 r.:

Senator Kazimierz Kleina zgłosił poprawkę, mającą na celu ujednolicenie sytuacji prawnej zarówno przedsiębiorców zagranicznych jak i krajowych, poprzez wprowadzenie przepisu stanowiącego, iż przedsiębiorcę wpisanego do rejestru, występującego wobec klientów jako agent turystyczny, który zawiera umowy o organizowanie imprez turystycznych na rzecz przedsiębiorcy, który nie uzyskał wpisu do rejestru , marszałek województwa wykreśla w drodze decyzji z rejestru.

W związku z tą nowelizacją senator Kleina był sprawozdawcą komisji na posiedzeniu Senatu.

Kiedyś o sprawie tego obiektu pisał serwis GP24.pl:

Senator zasiada też w radzie Kujawsko – Pomorskiej Fundacji Gospodarczej „Pro Europa”, której celem jest głównie zwalczanie bezrobocia. Członkowie zarządu i rady fundacji pełnią te funkcje społecznie.

Jednak na stronach internetowych fundacji czytamy, że współpracuje ona z Ośrodkiem Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Damroka” w Łebie, który… prowadzi żona Kazimierza Kleiny – Maria (nie mają rozdzielności majątkowej).

– Fundacja przeprowadziła w Łebie jedno małe szkolenie w ubiegłym roku – zapewnia senator Kleina – Nie było ono związane z żadnym programem finansowanym ze środków rządowych. To jest inicjatywa całkowicie prywatna.

Co jednak ciekawe, gdy zainteresowaliśmy się tym tematem, na stronach internetowych fundacji dodano także inne ośrodki, z którymi współpracuje fundacja.

Tak to w praktyce działają przepisy uchwalane przez nasze władze.

One response to “Co Pan na to senatorze Kazimierzu Kleina?

  1. Swego czasu Pan Kleina oprowadzał turystów po wydmach pewnie swoich gości z „Hotelu” 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s