W dniu 8 marca zapytałem MSZ o pewne szczegóły dot. Zespołu Koordynacyjnego ws. sytuacji na Bliskim Wschodzie. Poprosiłem o udzielenie następujących informacji:
1) Na jakiej podstawie prawnej został powołany Zespół Koordynacyjny ws. sytuacji na Bliskim Wschodzie?
2) Kto jest członkiem w.w. zespołu?
3) Kto podejmuje decyzje o zaproszenie na posiedzenie w.w. zespołu osób nie będących członkami tego zespołu i przy uwzględnieniu jakich kryteriów?
4) Jeśli zostały sporządzone protokoły z dotychczasowych posiedzeń wnoszę o ich udostępnienie.
W dniu dzisiejszym, tj. po 16 dniach, otrzymałem następującą odpowiedź (podkr. P.C.):
„W odpowiedzi na wniosek o dostęp do informacji publicznej nadesłany 8 marca br. informuję, że Zespół Koordynacyjny ds. sytuacji na Bliskim Wschodzie miał charakter nieformalny. Pracom Zespołu przewodniczył Minister Sportu i Turystyki Jakub Rutnicki, który jako jego przewodniczący w zależności od poruszanego tematu zapraszał do udziału w pracach Zespołu przedstawicieli innych urzędów czy organizacji. Z uwagi na roboczy i nieformalny charakter Zespołu jego prace nie wymagały sporządzania protokołów.
Zachęcam Pana do zapoznania się z komunikatami opublikowanymi na stronach internetowych Ministerstwa Sportu i Turystyki (https://www.gov.pl/web/sport/komunikat-zespolu-koordynacyjnego) oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych (https://www.gov.pl/web/dyplomacja/komunikat-zespolu-koordynacyjnego)”.
Czy praca takiego zespołu nie powinna być jednak uregulowana? Czy nie powinny być sporządzone protokoły z podstawowymi informacjami? Podobne problemy będą się pojawiały w przyszłości w innych składach personalnych i m.zd. zarówno regulacja jak i dokumentacja byłyby bardzo przydatne w kontekście zarządzania przyszłymi kryzysami o podobnym charakterze. Może warto to zmienić?
dr Piotr Cybula, radca prawny
