Centralna Ewidencja i Wykazy w Turystyce – nowa strona internetowa

Pojawiła się nowa strona internetowa „Centralna Ewidencja i Wykazy w Turystyce„.

W końcu po ponad dwóch latach od wejścia w życie nowelizacji ustawy o usługach turystycznych strona ta jest dostosowana do terminologii ustawy o usługach turystycznych (do niedawna funkcjonująca strona nie była).

Powyższa strona zawiera:

– Centralną Ewidencję Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych

– Centralny Wykaz Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek

– Centralny Wykaz Organizatorów Szkoleń dla Kandydatów na Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek

– Centralny Wykaz Obiektów Hotelarskich

Nie wszystkie z nich znajdują podstawę w ustawie o usługach turystycznych – w ustawie nie wspomina się o wykazie pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Można więc zadać pytanie jaki sens miało jego utworzenie w sytuacji zapowiadanej deregulacji tych zawodów?

Piotr Cybula

4 responses to “Centralna Ewidencja i Wykazy w Turystyce – nowa strona internetowa

 1. Od wielu tygodni w Departamencie Turystyki MSiT trwa wielkie „czyszczenie” dokumentów przed zapowiedzianą kontrolą NIK.
  Przypuszczam, że nowa strona to efekt tych działań.

 2. przetarg widziałem już jakiś czas temu, więc to pewnie nie ma jednak bezpośredniego związku z kontrolą; co ciekawe NIK w raporcie z 2010 r. wskazywała, że przydałby się także rejestr pilotów i przewodników; podstawa prawna jednak nie została wprowadzona, a deregulacja jest bardzo realna – pytam się więc, po co ten rejestr?

  • O ile rejestr przewodników i pilotów wycieczek będzie działał, to przy braku podstaw prawnych do jego upubliczniania (i do samego stworzenia takowego rejestru) bardzo prawdopodobne może być naruszenie przepisów ustawy o ochronie danych osobowych, w tym także przepisów karnych zawartych w tej ustawie (sankcja – do dwu lat pozbawienia wolności). Stwierdzenie „przydałby się” w raporcie NIK nie stanowi podstawy prawnej, zwłaszcza w tak delikatnej materii, jaką są dane osobowe.

 3. Te wykazy to jakaś monstrualna pomyłka. Zacytuję tylko to co już napisałem na swojej stronie www i co wysłałem do blisko 20.000 odbiorów newslettera:

  W mojej ocenie w dalszym ciągu niedopracowana została kwestia zasięgu terytorialnego prowadzonej przez biuro działalności. Już samo umieszczenie tej informacji w sekcji „adres do doręczeń” budzi wątpliwości. W dalszym ciągu Ministerstwo Sportu i Turystyki operuje niezrozumiałym dla laika zwrotem „wg. rozporządzeń MF z dnia 16 i 21.12.2010roku”. Miałem nadzieję, że z nowej ewidencji jasno będą wynikały następujące kwestie:
  * jaki jest dokładnie zakres prowadzonej działalności,
  * czy w ramach prowadzonej działalności objętej ubezpieczeniem lub gwarancją bankową lub ubezpieczeniową biuro podróży pobiera przedpłaty, w jakiej wysokości i w jakim terminie.
  Jak widać moje oczekiwania rozminęły się z urzędniczą wizją. Najogólniej rzecz ujmując góra urodziła mysz.
  Centralna Ewidencja Organizatorów Szkoleń – zupełna bzdura. Wynika z niej, że jedyną firmą prowadzącą szkolenia na terenie województwa mazowieckiego jest Centrum Kształcenia TRIADA. Bez komentarza!
  Centralna Ewidencja Pilotów i Przewodników Turystycznych – zupełna bzdura. Poprosiłem system o listę pilotów z województwa mazowieckiego, którzy mają w legitymacji wpisany inny język niż angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, portugalski, rosyjski czy włoski. W odpowiedzi uzyskałem informację „znaleziono 44”.Dane typu: jaki język, nazwisko i imię, adres pilota czy jego telefon dalej pozostaje tajemnicą Ministerstwa Sportu i Turystki. Być może, iż na przeszkodzie stoi ustawa o ochronie danych osobowych. Jako podatnik pytam, więc, po co taki rejestr? Po co wydawać pieniądze na zupełnie zbędnie gadżety?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s