Czy to już koniec prac nad projektem ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym?

Na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki 30 kwietnia 2014 r. opublikowana została Informacja o ustaleniach zespołu roboczego z dnia 16 kwietnia 2014 r. 

Wspomniany zespół to zespół roboczy w sprawie projektu założeń ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym.

W spotkaniu 16 kwietnia udział wzięli także przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wynikiem spotkania są cztery ustalenia.

1) Potwierdzono potrzebę dokonania ponownej analizy alternatywnych do ww. projektu rozwiązań o charakterze systemowym.

2) Wskazano na możliwość ewentualnego wykorzystania w nadchodzącym sezonie turystycznym środków finansowych z rezerwy ogólnej budżetu państwa (1.500 tys. zł) z przeznaczeniem na opiekę konsularną.

3) Wskazano na potrzebę przeanalizowania powołania specjalnego funduszu usytuowanego na poziomie samorządu wojewódzkiego.

4) Minister Sportu i Turystyki ma przeprowadzić analizę przepisów ustawy o usługach turystycznych w zakresie określenia ewentualnych nowych obowiązków marszałka województwa.

Z powyższych informacji płyną trzy wnioski.

Po pierwsze, wiele wskazuje na to, że nasze władze chcą jednak odstąpić od propozycji powołania Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Po drugie, na razie alternatywne prace są na etapie koncepcyjnym, więc mogą potrwać jeszcze wiele miesięcy, a może nawet lat.

Po trzecie, moim zdaniem obecne przepisy prawa polskiego w zakresie zabezpieczenia finansowego organizatorów turystyki nie są zgodne z prawem unijnym. Odmiennie twierdzą jednak nasze władze. Gdyby tak jednak rzeczywiście było, to prace nad zmianami nie miałyby raczej sensu. Z pewnością potrzebna jest pilna zmiana legislacyjna. Pozostaje też sprawa odszkodowań dla klientów biur podróży, którzy ponieśli szkodę w związku z tym, że nasze prawo nie jest zgodne z prawem unijnym.

Piotr Cybula

One response to “Czy to już koniec prac nad projektem ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym?

  1. Wniosek: jeśli ktoś w tym roku wybiera się na zagraniczną wycieczkę, lepiej niech pewien zasób gotówki przeznaczy na „awaryjny powrót” choćby po to, aby mieć spokojny umysł, bo przecież o to chodzi w tych wakacjach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s