Cytat dnia, czyli jak Ministerstwo Finansów informowało o niezgodności prawa polskiego z prawem unijnym w zakresie ochrony klientów na wypadek niewypłacalności organizatorów turystyki

Obecnie zarówno Ministerstwo Finansów, jak i Ministerstwo Sportu i Turystyki konsekwentnie twierdzą, że nasz ustawodawca zapewnił polskim konsumentom ochronę na wypadek niewypłacalności biur podróży na poziomie wymaganym przez prawo unijne i o żadnej nieprawidłowej implementacji art. 7 dyrektywy 90/314 mowy być nie może.

A to jedna z wcześniejszych ciekawszych wypowiedzi ze strony Ministerstwa Finansów:

Jeśli kwota gwarancji może ulec „wyczerpaniu” to tak skonstruowany zapis wydaje się zakładać, że będą również klienci którzy nie będą mogli otrzymać zwrotu wydatków zgodnie z ww. art. 5 ust. 1 z uwagi na wykorzystanie środków kwoty gwarancji na wcześniejsze wypłaty. W związku z powyższym § 2 ust. 4 Załącznika Nr 1 wydaje się nie być zgodny z art. 7 Dyrektywy Rady w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek (art. 90/314/EWG).

Zakwestionowany przepis znalazł się w ostatecznie obowiązującym rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki. Powyższa wypowiedź Podsekretarza Stanu z Ministerstwa Finansów pochodzi z 2 września 2010 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s