Czy podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej na podstawie ustawy o prawach konsumenta?

W praktyce czasami pojawia się pytanie, czy podróżny będący konsumentem może  odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej na podstawie ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta?

W przypadku przywołanej ustawy zgodnie z jej art. 27 regułą jest, że odnośnie do umowy na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa konsument może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów (z wyjątkiem niektórych ściśle określonych kosztów).  Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie tej ustawy zostało generalnie wyłączone na mocy jej art. 3 m.in. do umowy o udział w imprezie turystycznej o której mowa w ustawie z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (z wyjątkiem art. 10, art. 11, art. 12 ust. 1 pkt 1, 5, 16 i 17, art. 17 oraz art. 20 ust. 2).  Oznacza to, że prawo odstąpienia od tej umowy na podstawie art. 27 ustawy o prawach konsumenta co do zasady konsumentowi nie przysługuje.

Niezależnie od powyższego należy zauważyć, że zgodnie z art. 12 ust. 5 dyrektywy 2015/2302, której implementację w Polsce stanowi ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych: „W odniesieniu do umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa państwa członkowskie mogą przewidzieć w prawie krajowym, że podróżny ma prawo odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej w terminie 14 dni bez podawania przyczyn”. Ustawodawca polski przewidział takie prawo w art. 47 ust. 7 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych: „Konsument, który zawarł umowę o udział w imprezie turystycznej poza lokalem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, może w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia odstąpić od niej bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów, chyba, że negocjacje ustne, na podstawie których została zawarta umowa, były prowadzone w oparciu o wcześniejsze zamówienie złożone przez konsumenta. Przepisy art. 30, art. 31, art. 32 ust. 1 i 2, art. 35, art. 37 i art. 38 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach”. Tylko więc w takim zakresie podróżny będący konsumentem może korzystać ze wskazanego prawa odstąpienia od umowy.

Piotr Cybula

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s