„#NaUrlopie – bezpański bagaż” – informacja UOKiK, która może wprowadzać pasażerów w błąd

Na stronie internetowej UOKiK pojawiła się informacja pt. #NaUrlopie – bezpański bagaż” Wynika z niej, co powinien zrobić pasażer w przypadku gdy po przylocie okaże się, że bagaż pasażera nie doleciał lub został uszkodzony. Abstrahując od szerszego odniesienia się do niej muszę zauważyć, że informacja ta jest niepełna i może prowadzić do nietrafnych decyzji konsumenckich. Jako taka powinna być uzupełniona/zmodyfikowana.

Na czym polega problem? UOKiK ogranicza swoje rozważania wyłącznie do odpowiedzialności i obowiązków przewoźnika. Tymczasem bardzo często, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, przelot jest częścią imprezy turystycznej. W takim przypadku do sytuacji podróżnych znajdują zastosowanie również przepisy ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. I wówczas oprócz odpowiedzialności przewoźnika w grę może wchodzić odpowiedzialność organizatora turystyki, o czym nie można zapominać. O takiej przykładowej sytuacji wspominałem przykładowo w niedawnej informacji pt. SR w Łodzi: organizator turystyki odpowiada względem podróżnego za opóźniony bagaż.

Zwracam na to uwagę także z tego powodu, że niektórzy organizatorzy turystyki w takich sytuacjach uchylają się zupełnie od odpowiedzialności, przyjmując, że odpowiedzialność za to ponosi wyłącznie linia lotnicza. Problem ten niestety występuje od lat i nie są to pojedyncze przypadki. Moim zdaniem praktyki organizatorów turystyki polegające na uchylaniu się od odpowiedzialności za działania i zaniechania podwykonawców mogą być uznane za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Zamiast podejmować takie działania UOKiK zamieszcza wskazaną informację, która jak wskazałem może prowadzić konsumentów do mylnej oceny na temat ich sytuacji prawnej. Tak UOKiK nie powinien informować podróżnych/konsumentów.

Piotr Cybula

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s