Kompromitujący błąd na stronie MSiT: „Turystyka bez ryzyka”

Niedawno pisałem o projekcie Ministerstwa Sportu i Turystyki pt. Turystyka bez ryzyka. Dzisiaj jeden z Czytelników bloga trafnie zauważył:

Pomysł MSiT ciekawy, tylko z wykonaniem gorzej. Niedopracowane, niepełne informacje, np. „Jeśli zamierzasz rezerwować nocleg, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie hotel, pensjonat, kemping lub inny obiekt znajduje się w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich.” A co z „innymi obiektami” nieskategoryzowanymi, działającymi legalnie i znajdującymi się w gminnych ewidencjach?

Trzeba jasno i kategorycznie powiedzieć, że powyższa informacja to po prostu kompromitacja dla Ministerstwa Sportu i Turystyki. Informacja ta wprowadza w błąd i zagraża interesom tysięcy polskich przedsiębiorców świadczących w pełni legalnie usługi hotelarskie w obiektach, które nie są wpisane do Centralnego Wykazu Obiektów Hotelarskich.

Przecież zgodnie z ustawą o usługach turystycznych usługi hotelarskie mogą być świadczone nie tylko w obiektach hotelarskich, ale także w tzw. innych obiektach. Zamknięty katalog obiektów hotelarskich (m.in. hotele, motele, pensjonaty) został wskazany w art. 36 ustawy o usługach turystycznych. Aby  świadczyć usługi hotelarskie w takich obiektach należy spełnić określone prawem wymagania dla tych obiektów i uzyskać decyzję od marszałka województwa. Po uzyskaniu takiej decyzji następnie o tym obiekcie pojawia się informacja w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich.

Jeśli przedsiębiorca nie jest zainteresowany świadczeniem usług hotelarskich w obiekcie hotelarskim, może rozpocząć świadczenie usług hotelarskich po spełnieniu wymagań dla tzw. innych obiektów i przed rozpoczęciem świadczenia usług jest zobowiązany do zgłoszenia obiektu do ewidencji prowadzonej przez wójta, burmistrza lub prezydenta. Informacja o tym przedsiębiorcy nie pojawia się natomiast w Centralny Wykazie Obiektów Hotelarskich.

To przedsiębiorca decyduje o tym do którego systemu chce należeć – czy do obiektów hotelarskich, czy do tzw. innych obiektów. Większość przedsiębiorców, z wielu różnych powodów, wybiera drugi system. Informacja przekazywana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki powoduje, że przedsiębiorcy Ci wkrótce mogą mieć mniej klientów. Jeśli klient potraktuje poważnie informację MSiT i sprawdzi taki obiekt w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich, to następnie po jego nieodnalezieniu najprędzej zrezygnuje z zawarcia umowy.

Zwłaszcza z uwagi na możliwość naruszenia interesów przedsiębiorców świadczących usługi hotelarskie w innych obiektach, ale także dla samych konsumentów, powyższa informacja powinna zostać jak najszybciej zmieniona.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s