TS UE: wymóg zezwolenia na najem krótkoterminowy jest zgodny z prawem Unii

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 22 września 2020 r. wydał ważny dla kształtowania się regulacji najmu krótkoterminowego wyrok w sprawie C-724/18. W sprawie tej stwierdził, że:

„Uregulowanie krajowe, które ustanawia wymóg uzyskania zezwolenia na wielokrotny, krótkoterminowy wynajem lokalu mieszkalnego klientom zatrzymującym się przejazdem, niedokonującym w nim zameldowania, jest zgodne z prawem Unii”.

Sprawa dotyczyła wynajmu dwóch jednopokojowych mieszkań w Paryżu. Na ich właścicieli została nałożona grzywna oraz nakaz przywrócenia mieszkalnego sposobu użytkowania wspomnianych nieruchomości. Zgodnie ze znajdującym w tej sprawie zastosowanie prawem, w gminach liczących ponad 200 000 mieszkańców i w gminach znajdujących się w trzech departamentach sąsiadujących z Paryżem zmiana sposobu użytkowania lokali mieszkalnych jest uzależniona od uzyskania uprzedniego zezwolenia, a wielokrotny, krótkoterminowy wynajem umeblowanego lokalu mieszkalnego klientom zatrzymującym się przejazdem, którzy nie dokonali zameldowania, stanowi taką zmianę sposobu użytkowania. Ponadto wydanie takiego zezwolenia przez mera gminy może zostać uzależniona od rekompensaty w postaci jednoczesnego przekształcenia w mieszkania lokalu o innym sposobie użytkowania.

Trybunał w sprawie tej przyjął m.in. że regulacja francuska jest proporcjonalna do zamierzonego celu. Trybunał dopuszczając co do zasady tego rodzaju zezwolenie, w wyroku tym w istocie określił wymagania, które powinny być spełnione, aby takie zezwolenia zostały uznane za zgodne z prawem unijnym. Więcej o tych wymaganiach można przeczytać w komunikacie prasowym TS UE (tutaj).

Piotr Cybula

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s