Czy obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia NNW i KL ma sens?

Ustawa o usługach turystycznych w art. 14 ust. 3 wprowadza dla organizatorów turystyki organizujących imprezy turystyczne za granicą obowiązek zawarcia na rzecz osób uczestniczących w tych imprezach umów ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (NNW i KL).

Przyznać muszę, że od pewnego czasu jestem zwolennikiem zniesienia tego ubezpieczenia. W tym miejscu wspomnę o zasadniczym argumencie.

Generalnie mamy zasadę swobody umów. Wprowadzanie obowiązku zawarcia umowy, w tym umowy ubezpieczenia, powinno być podyktowane istnieniem – mówiąc ogólnie – szczególnej sytuacji, istotnego ryzyka, zwłaszcza dla osób trzecich. Nie wchodząc głębiej w ten teoretyczny wątek w kontekście tego ubezpieczenia moim zdaniem takie szczególne okoliczności nie powstają. Przede wszystkim dlatego, że nie do uzasadnienia jest wprowadzenie takiego obowiązku tylko dla wyjazdów w ramach imprez turystycznych. Przecież gdyby ustawodawca uznawał, że za granicą występują jakieś szczególne niebezpieczeństwa i dlatego potrzebne jest takie ubezpieczenie, to powinno mieć przecież ono charakter powszechny (każdy miałby obowiązek zawarcia takiej umowy w przypadku wyjazdu za granicę, a nie tylko organizator turystyki dla klienta). Ponadto jest to przecież pewien paradoks – klient wybiera się na wycieczkę z organizatorem turystyki, który ma obowiązek opieki nad nim. Taki obowiązek nakładamy więc w sytuacji gdy wyjazd jest ogólnie mówiąc bezpieczniejszy niż tzw. samodzielne wyjazdy. Dostrzegając więc ten element może organizatorzy turystyki powinni sami podejmować decyzje, czy w ramach imprez turystycznych proponują także tego rodzaju ubezpieczenie.

Może więc należałoby uchylić obowiązek zawierania takich umów?

Piotr Cybula

6 responses to “Czy obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia NNW i KL ma sens?

  1. Mimo obowiązywania art. 20 ust.6 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i PBUK orzecznictwo sądów powszechnych jest w tej kwestii niejednolite. Od wyzwania ubezpieczycieli do postępowań sądowych z urzędu, po zawiadamianie ich tylko o toczącym się postępowaniu, wreszcie po uznawanie tego rodzaju ubezpieczeń za ubezpieczenia dobrowolne – obowiązkowo związane jedynie z fakultatywną w swej treści umową o imprezę turystyczną. Ważny interes Turysty wydaje się jednak przemawiać za tym aby pozostawić obecne, sprawdzone uregulowania. Kiedy bowiem chorujemy na wakacjach nie ma jak dobre ubezpieczenie, kupione przypadkiem w cenie imprezy.

  2. Panie Wojciechu – nie kwestionuję tego, że takie ubezpieczenie jest ogólnie mówiąc przydatne, ale sam fakt nałożenia tego obowiązku.

  3. Rozliczne zdarzenia o jakich mi wiadomo z urzędu dowodzą iż nie ma podstaw do jego kontestowania, odwrotnie należy uznać fakt nałożenia tego obowiązku za uzasadniony i konieczny.

  4. Panie Wojciechu – to nie jest żaden argument. 1. Postępowania te toczą się przecież na gruncie obecnie obowiązującego prawa. 2. Organizatorzy turystyki w dalszym ciągu będą mogli zawierać takie umowy w pakietach. 3. Klient będzie mógł zawrzeć dodatkowo taką umowę podobnie jak w przypadku wielu innych wyjazdów.

  5. Są kraje w których organizator nie ma takiego obowiązku, a jednak wszystko pięknie funkcjonuje… Pomysł aby go znieść lub przekształcić w prawo wyboru – wydaje się być ciekawy, ale czy ma cień szansy na powodzenie bez wywołania w przyszłości ujemnych skutków dla Organizatora. Kto i co dzięki temu zyska, a kto i co straci, oraz jakie będą konsekwencje? Myślę, że jeśli znając naturę Rodaka Turysty – odpowiemy sobie na to pytanie – dalsze rozważania na ten temat, utracą sens w ogóle…

  6. Ale to też jest argument za zniesieniem tego obowiązku – jeżeli organizatorzy turystyki będą dostrzegać ten problem, to mimo braku takiego ustawowego obowiązku będą zawierać te ubezpieczenia. Wyjazdy w ramach imprez turystycznych do tylko część wyjazdów zagranicznych. W innych przypadkach nikt się nie martwi o taką osobę. Dlaczego więc w tym przypadku – gdy w zasadzie powinno być bezpieczniej (organizator turystyki ma obowiązek zapewnienia opieki) taki obowiązek wprowadzamy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s