Adam Śmiałkowski wzywa do przesyłania informacji o nielegalnych przejściach w Tatrach, czyli o współczesnych „czynach rycerskich”

Adam Śmiałkowski w artykule Co się ‚robi’ w Tatrach pisze, że chciałby stworzyć rzeczywisty obraz wspinaczkowej działalności w Tatrach.

Zachęca i prosi o przesyłanie wykazów przejść. Zdaje sobie on w pełni sprawę z tego, że częściowo przejścia te odbywają się w miejscach zakazanych, niedopuszczalnych w świetle zasad przyjętych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z tego powodu pisze więc:

Można zaznaczyć, że ktoś nie chce by publikować jego dane, wymieniać z nazwiska. O przejściach w rejonach ‚zakazanych’ można wspominać bez personaliów, ale dla rzetelności tworzenia tej bazy, dla jej historycznej wartości, istotnym jest kto działał i działa w Tatrach. 

Mariusz Zaruski pisał, że Taternictwo jest wszystkim raczej – tylko nie sportem; tęsknotą, walką, religią, kultem, zwyciężaniem samego siebie i czynem rycerskim, tylko nie sportem.

Czy współcześnie te „czyny rycerskie” muszą odbywać się częściowo w sposób niezgodny z regulaminem i zasadami Tatrzańskiego Parku Narodowego? Czy taternicy powinni stać ponad tymi zasadami, a TPN traktować jako swego rodzaju wręcz „okupanta” na tym terenie?

Piotr Cybula

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s