Pierwszy pozew przeciwko Skarbowi Państwa w związku z niewypłacalnością biura podróży

Z dyrektywy 90/314 w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek wynika, że konsument powinien być w odpowiedni sposób chroniony na wypadek niewypłacalności biura podróży (art. 7).

Jak wielokrotnie wskazywał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, przepis ten oznacza dla państwa członkowskiego Unii Europejskiej obowiązek wprowadzenia odpowiedniego systemu, który w szczególności zapewnia klientowi w przypadku niewypłacalności biura podróży zwrot pełnej wpłaty  za imprezę turystyczną.

Jak wiadomo, w naszym państwie wielokrotnie zdarzały się przypadki niewypłacalności biur podróży, gdzie klienci nie otrzymywali pełnych zwrotów (ze szczególną intensywnością zdarzyło się to w roku 2012).

Jak wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w takich sytuacjach poszkodowani konsumenci mają co do zasady prawo do żądania odszkodowania od danego państwa członkowskiego UE w związku z nieprawidłową implementacją prawa unijnego.

Wczoraj w imieniu jednego z poszkodowanych klientów biur podróży złożyłem pierwszy pozew z takim żądaniem. W tym przypadku marszałek województwa poinformował już klienta, że środki z gwarancji nie pozwalają na jakikolwiek zwrot.

dr Piotr Cybula, radca prawny

12 responses to “Pierwszy pozew przeciwko Skarbowi Państwa w związku z niewypłacalnością biura podróży

 1. Jestem ciekaw jak się sprawa potoczy. Będę śledził uważnie. Mam nadzieję, że jakieś „przecieki” ukażą się na blogu.

 2. Czekam na ciąg dalszy

 3. Witam sam jestem poszkodowany przez biuro GTI , które zbankrutowało 14 dni przed moimi wczasami na które ciężko pracowałem cały rok . Chcąc zabrać rodzinę na zasłużony odpoczynek , po złożeniu wszystkich dokumentów każe mi się teraz czekać minimum rok na jakieśkolwiek odszkodowanie , jestem ciekaw jak potoczy się sprawa tego pozwu być może będzie to początek jakiś zmian lecz chyba nie w tym państwie

  • Witam! Również jestem poszkodowana przez GTI. Za wycieczkę płaciłam kartą bo ponoć to było bezpieczne i w razie upadłości miałam szansę na odzyskanie pieniędzy. Na chwilę obecna sytuacja wygląda tak, że reklamacji do banku na płatność kartą nie mogę złożyć ponieważ w pierwszej kolejności muszę wyczerpać drogę w Marszałkowskim i u Ubezpieczyciela. Z tego co widziałam na przykładzie SKY CLUB cała procedura trwała ponad półtora roku od upadłości biura. Na reklamację w banku mam 540 dni. Pytam się więc jak mam złożyć reklamację do banku na którą mam 540 dni skoro z Marszałkowskiego odpowiedz w sprawie odszkodowania mogę dostać po upływie tego okresu? To jest zupełnie nielogiczne.

 4. i co w związku z tym, że marszałek nie ma pieniędzy? To państwo odpowiada?

 5. Pingback: “Wiadomości Turystyczne” o złożonym pozwie przeciwko Skarbowi Państwa | PRAWO TURYSTYCZNE

 6. Pingback: “Dziennik Gazeta Prawna” o pozwie złożonym przeciwko Skarbowi Państwa | PRAWO TURYSTYCZNE

 7. Pingback: “Rzeczpospolita” o pozwie złożonym przeciwko Skarbowi Państwa | PRAWO TURYSTYCZNE

 8. Witam proszę o informację , gdzie ratunku mają szukać biura podróży które współpracowały z Sky Clubem a Klient dokonał chargebacku z jego konta ?
  Ta kwestia jest zupełnie pominięta . Ponadto może się zdarzyć sytuacja że Klient może otrzymać dwa razy należność za nie wykonana usługę tzn. mam na myśli chargeback i zwrot z towarzystwa ubezpieczeniowego
  Bożena Osak
  B.P.Wolta

 9. Pani Bożeno, druga sytuacja w zasadzie nie powinna mieć miejsca. Jeśli klient otrzymał zwrot w ramach charge back to nie powinien w ramach zabezpieczenia finansowego i odwrotnie. Co do pierwszej sytuacji, to oczywiście trudno się wypowiadać mając tak skąpe informacje. Trzeba jednak pamiętać, że dyrektywa 90/314 chroni konsumentów.

 10. Witam! Z tego co się orientuję na chwilę obecną nie ma już możliwości by Klient otrzymał dwa razy należność za niewykonaną usługę – charge back i zwrot od towarzystwa. Bank odmówił mi złożenia reklamacji ponieważ muszę im przedłożyć decyzję Urzędu Marszałkowskiego nt braku zwrotu lub zwrotu części kwoty. Dopiero wówczas mogę ubiegać się o zwrot w ramach charge back ponieważ wyczerpałam drogę u Ubezpieczyciela i Gwaranta.

 11. Pingback: Wygrana w Sądzie Okręgowym w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa (w związku z niewypłacalnością biura podróży) | PRAWO TURYSTYCZNE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s