„Caritas buduje hotel dla posła” (Tygodnik Pohalański)

W „Tygodniku Podhalańskim” (nr 50/2013) ukazał się ciekawy artykuł pt. „Caritas buduje hotel dla posła„. Przedstawiono w nim inwestycję Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Zakopanem.

Jak wynika z artykułu od 8 lat instytucja ta dzierżawi spółce posła Andrzeja Gut Mostowego budynek „Siklawa” położony obok należącego do tej spółki hotelu „Sabała”. Za tym budynkiem mieści się parking, z którego wcześniej korzystali goście hotelu „Sabała”. Obecnie na tym terenie powstaje nowa inwestycja, inwestorem jest Caritas Diecezji Krakowskiej. Poseł Gut Mostowy tłumaczy, że mają tam zostać dobudowane pokoje hotelowe. Całość będzie dzierżawiona od Caritasu przez spółkę posła.

Odnosząc się do tej sprawy „Caritas” stwierdził, że „Inwestycja jest realizowana przez Spółkę Sabała, na podstawie umowy z Caritas, której zapisy są objęte oczywistą w takich wypadkach tajemnicą handlową”. Swą działalność gospodarczą ta instytucja charytatywna tłumaczy tym, że „trzeba mieć, aby dać”.

Poseł Andrzej Gut Mostowy jest przewodniczącym sejmowej podkomisji stałej do spraw turystyki.

Polska to dziwny kraj…

3 responses to “„Caritas buduje hotel dla posła” (Tygodnik Pohalański)

  1. W tekście TP jest też informacja, że „Caritas nie jest w żadnym stopniu zaangażowany finansowo w budowę” i wyjaśnienie, że 100 % dochodów z działalności gospodarczej Caritas przeznacza na akcje charytatywne oraz konkretne przykłady pomocy dla mieszkańców Zakopanego i okolic. Jest też dokładne wyjaśnienie sytuacji napisane przez dyrektora krakowskiej Caritas ks. Kordulę, a nie tylko – jak można wnioskować z tego komentarza – zasłonięcie się tajemnicą handlową i stwierdzenie, że „trzeba mieć, aby dać”. Zaś tydzień później TP opublikował list posła Andrzeja Guta Mostowego nadając mu tytuł „Poseł buduje hotel dla Caritasu”. Oba teksty są dostępne w archiwum. Wtedy cała sprawa wygląda trochę inaczej, prawda? Ale o tym już mało kto wie, bo najbardziej w pamięć zapadł wprowadzający w błąd tytuł… Raczej nie jest to obiektywny komentarz.

  2. Linka do artykułu nie zamieściłem z jednego prostego powodu. Wcześniej napisałem do TP z prośbą o przesłanie tego artykułu, ale otrzymałem następującą informację: „[Artykuł] Nie jest dostępny, artykułów z pierwszych stron nie publikujemy w internecie, nasze wydanie papierowe on-line można zakupić za pośrednictwem naszej strony internetowej 24tp.pl”. Czy mogłaby Pani podać link do listu Pana posła?

  3. Archiwum: http://www.tygodnikpodhalanski.pl/?mod=site&id=1
    Nasze archiwum dostępne 24 godziny na dobę oferuje serwis:
    http://tygodnikpodhalanski.newton.pl/
    A co do treści komentarza, nie zmieniam zdania, obiektywny nie był. Może należałoby się chociaż małe „przepraszam” w stronę krakowskiej Caritas?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s