Prezesi PIT o biurze podróży „Exim”

Dzisiaj w „Rzeczpospolitej” pojawiła się informacja, że biuro podróży „Exim” ponownie zostało członkiem Polskiej Izby Turystyki. W artykule pojawia się też wypowiedź Pawła Niewiadomskiego – Prezesa PIT:
„Biuro podróży Exim zostało członkiem Polskiej Izby Turystyki (…) Cieszy nas, że tak duży i liczący się na rynku podmiot jak Exim zdecydował się do nas dołączyć. Myślę, że jego potrzeby zostaną w izbie zrealizowanemówi Niewiadomski (Exim wrócił do PIT-u, 6 sierpnia 2014 r.).
W tych okolicznościach warto przypomnieć wypowiedzi poprzedniego prezesa PIT – Jana Korsaka, odnoszące się do głośnych swego czasu w „Eximie” zmian:
„Exim Tours – wycieczek nie sprzedaje już jako spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością tylko spółka akcyjna. Powodem jest chęć uniknięcia wysokiego ubezpieczenia turystycznego (…) Jako spółka akcyjna może mieć ubezpieczenie na milion złotych, wcześniej firma była ubezpieczona na 18 milionów złotych – precyzuje Izabela Stelmańska z mazowieckiego urzędu marszałkowskiego. To jak przesadzanie turystów z wielkiego jumbo jeta do małej lotniczej taksówki – ocenia zmiany w dwóch dużych biurach podróży Jan Korsak, prezes Polskiej Izby Turystyki (PIT). Chodzi o Triadę i Exim Tours” (Biura podróży Triada i Exim Tours zmieniają sposób prowadzenia działalności, 22 września 2011 r.).
„Exim Tours złożył również wniosek o wykreślenie z rejestru, do którego została wpisana Exim Spółka Akcyjna o zabezpieczeniu w wysokości 1 mln zł. Rok wcześniej Exim dysponował gwarancjami w wysokości 18,4 mln zł. Mimo iż wszystko wydaje się w porządku, eksperci nie kryją oburzenia takimi praktykami. Twierdzą, iż zgodnie z prawem gwarancja ma wystarczyć na ściągnięcie klientów do kraju i zwrot pełnej wartości wycieczki. – Wybiegi są na pograniczu prawa lub niezgodne z prawem. Państwo zapłaci, gdy zabraknie pieniędzy – grzmi Jan Korsak, prezes Polskiej Izby Turystyki” (Biura podróży grają państwu na nosie, 22 września 2011 r.).
A dzisiaj we wspomnianym na początku artykule w „Rzeczpospolitej” czytamy: „Exim, jeszcze jako Exim Tours, był już w Polskiej Izbie Turystyki. Dzisiaj nikt nie potrafi sobie przypomnieć, ani kiedy z izby wystąpił, ani dlaczego”. Ja też sobie nie przypominam…
Piotr Cybula

One response to “Prezesi PIT o biurze podróży „Exim”

  1. Pingback: Prezesi PIT o biurze podróży „Exim” | MyPrawnicy - wprawnie o prawie - polska blogosfera prawnicza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s