Nowe rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki

28 sierpnia 2014 r. minister edukacji narodowej podpisała m.in. nowe rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.

Ministerstwo na swojej stronie internetowej podaje o nim podstawowe informacje:

„Cel: wprowadzenie ułatwień w organizowaniu przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki wycieczek i imprez z jednoczesnym zapewnieniem dzieciom i uczniom bezpieczeństwa podczas udziału w nich.

Wybrane zmiany:
•    zniesieniu obligatoryjności ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w przypadku wycieczek i imprez organizowanych w kraju, zachowując jednocześnie obowiązek ubezpieczania uczestników imprezy zagranicznej od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
•    wprowadzenie możliwości łączenia funkcji kierownika i opiekuna wycieczki lub imprezy za zgodą dyrektora szkoły. Takie rozwiązanie umożliwi organizację wycieczki lub imprezy, w której bierze udział jedynie kilku uczniów, bez konieczności powierzenia funkcji kierownika innej osobie niż opiekun;

Przepisy dotyczące ubezpieczeń obowiązkowych nie ustanawiają jakichkolwiek obowiązkowych ubezpieczeń związanych z działalnością szkół i placówek oświatowych. W związku z tym, umowa ubezpieczenia od następstwa nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży szkolnej podczas wycieczki krajowej powinna być dobrowolną umową ubezpieczenia.

Natomiast zgodnie z przepisami art. 14 ust. 3 ustawy o usługach turystycznych organizatorzy turystyki organizujący imprezy turystyczne za granicą mają obowiązek zawarcia na rzecz osób uczestniczących w tych imprezach umów ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia, więc w podpisanym rozporządzeniu zachowuje się ten obowiązek wskazując iż uczestnikiem wycieczki lub imprezy zagranicznej może być osoba, która została ubezpieczona od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2014 r.”.

Można mieć wątpliwości co do tezy o zniesieniu obligatoryjności ubezpieczenia na terenie kraju (w przypadku szkół nie ma i nie było ustawowego obowiązku), ale to już temat na odrębny wpis.

Piotr Cybula

4 responses to “Nowe rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki

  1. Pingback: Nowe rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki | MyPrawnicy - wprawnie o prawie - polska blogosfera prawnicza

  2. Sytuacja ta przypomina toczącego organizm państwowy raka z przerzutami. Wycięto rozporządzenie o przymusie przewodnickim w górach, to powróciło w zmienionej postaci atakując pewne fragmenty tkanek tego organizmu i pojawiły się przerzuty nawet do odległych parków narodowych.

    Jeżeli zmiany w rozporządzeniu wydano m.in. w trosce o bezpieczeństwo uczestników wycieczek szkolnych (vide uzasadnienie), to poważne wątpliwości budzi obligowanie wycieczek szkolnych do posiadania przewodnika w parkach narodowych i na „pozostałych terenach górskich” prawnie nigdzie nie zdefiniowanych, gdzie konfiguracja terenu nie stwarza szczególnego zagrożenia, a na pozostałych obszarach kraju już nie. Jest to o tyle bezsensowne, że w parkach narodowych szlaki turystyczne są na ogół dobrze wyznakowane, działają służby parkowe i prawdopodobieństwo zabłądzenia czy problemów z wezwaniem pomocy w razie wypadku jest dużo mniejsze niż na pozostałych terenach, gdzie szlaki są w bardzo złym stanie lub nie ma ich wcale.

    R.I.P. turystyko szkolna.

  3. A jednak wyrzucono zapisy o obowiązku przewodnickim. Tu jest opublikowany tekst zmian w rozporządzeniu > http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2014/1150/D2014000115001.pdf
    To jest dobra wiadomość. Przepraszam za nieporozumienie.

  4. Góra urodziła mysz. Po pierwsze rozporządzenie dotyczy dalej tylko placówek publicznych. Żadnych zmian w zapisach odnośnie tego kto może być kierownikiem wycieczki, żadnego doprecyzowania kwestii turystyki kwalifikowanej, pozostawienie kretyńskich zapisów o obozach wędrownych (jako formie wycieczki szkolnej), itd, itd. W lutym miałem okazję uczestniczyć w spotkaniu naszego zespołu z urzędnikami MEN. Po nim Małgosia Karwat była pełna optymizmu. Że MEN chce to, że MEN chce tamto. Ja zaś byłem prawie pewien, że MEN nie chce żadnych zmian. Kosmetyczne zmiany po 13 latach obowiązywania omawianego rozporządzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s