Cytat dnia – Prezes PIT o szansach klientów żądających odszkodowania od Skarbu Państwa (w przypadku nieodzyskania pełnej wpłaconej kwoty na skutek niewypłacalności organizatora turystyki)

Niektórzy procesują się o nie ze Skarbem Państwa, bo uważają, że państwo nie zapewniło pełnego wdrożenia do polskiego prawa dyrektywy unijnej, według której każdy klient biura podróży powinien być pewien odzyskania w stu procentach pieniędzy wpłaconych na wyjazd. I zapewne wygrają te procesy – wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Dillenkofera wyraźnie na to wskazuje.

Źródło: Niewiadomski: Nie ma funduszu, problem pozostał

Komentarz: orzeczenie w sprawie Dillenkofer było pierwszym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości, które dotyczyło odpowiedzialności państwa za nieprawidłowe wdrożenie przez państwo członkowskie systemu ochrony klienta w przypadku niewypłacalności biura podróży. Później pojawiły się i inne, które dla sprawy odszkodowań polskich konsumentów mają również istotne znaczenie (zwłaszcza w sprawie Rechberger oraz Jürgen Blödel-Pawlik), o czym wielokrotnie od kilku lat pisałem na blogu. Cieszy, że tak jednoznaczne stanowisko zajmuje prezes branżowej organizacji. Szkoda, że nasze władze wciąż jeszcze reprezentują pogląd odmienny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s