„Umowa o imprezę turystyczną zawierana przez Internet”

W czasopiśmie „Przegląd Prawa Handlowego” (nr 6/2010) ukazał się artykuł pt. „Umowa o imprezę turystyczną zawierana przez Internet” autorstwa Andrzeja Majewskiego. W artykule tym Autor stawia następujący wniosek de lege ferenda:

„Biorąc pod uwagę złożoność całego (…)  procesu zawierania umowy o usługę turystyczną przez internet, autor niniejszego opracowania w celu jeszcze szerszej ochrony praw obu stron umowy o imprezę turystyczną, a w szczególności klienta, podaje do rozważenia wniosek de lege ferenda dotyczący wprowadzenia do kodeksu cywilnego oraz jako lex specialis w ustawie o usługach turystycznych pojęcia „rezerwacja”. Można przyjąć, że obecnie termin ten jest nienazwaną w prawie konstrukcją sui generis i fakt ten powoduje konieczność kazuistycznego podejścia do poszczególnych przypadków. Postulowana konstrukcja „rezerwacji” stanowiłaby odpowiednik umowy przedwstępnej na określonych przez ustawodawcę warunkach.
Rozwiązanie takie usunęłoby wszelkie niejasności w tym względzie i wynikające z nich spory między stronami umowy o imprezę turystyczną”.

Artykuł dostępny jest na stronie: http://lex.pl/?cmd=czasopisma_artykul,1576

2 responses to “„Umowa o imprezę turystyczną zawierana przez Internet”

  1. Obecne uregulowania wystarczająco chronią Konsumentów, nie ma zatem potrzeby zmian.
    Klient może bowiem odstąpić od umowy w każdym czasie, nawet po upływie 10 dni po zapłacie rzeczywistych kosztów swej rezygnacji.

  2. Artykuł pana Andrzeja Majewskiego „Umowa o imprezę turystyczną zawierana przez Internet” jest dla mnie, właściciela biura bardzo przydatny. Inaczej niż pan Wojciech Pożoga zrozumiałem jego konkluzję i wniosek de lege ferenda. Proponowana regulacja polegająca na doprecyzowaniu terminu „rezerwacja” jest słuszna. Aktualnie są na tym tle nieporozumienia z klientami na skutek których tracą obie strony. Nie o to przecież chodzi, żeby się z klientem użerać i potrącać mu „poniesione koszty”, ale żeby obie strony transakcji miały absolutną jasność, co do swoich praw i obowiązków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s