Czy można uzyskać obecnie wpis do rejestru organizatorów szkoleń dla kandydatów na przewodników turystycznych i pilotów wycieczek?

W dalszym ciągu Minister Sporu i Turystyki nie opublikował rozporządzenia w sprawie pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Już ponad dwa miesiące temu przesłało obowiązywać poprzednio obowiązujące rozporządzenie w tym zakresie. Do czasu jego wydania wiele spraw dotyczących pilotów i przewodników turystycznych jest „zawieszonych”. Jedną z nich jest możliwość uzyskania wpisu w rejestrze organizatorów szkoleń dla kandydatów na przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że większość marszałków województw obecnie (tj. bez wskazanego rozporządzenia) nie dokonuje wpisów do tego rejestru. Wyjątkiem jest marszałek województwa mazowieckiego. Z uzyskanej informacji z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki tego urzędu marszałkowskiego wynika, że nie dostrzega on problemu w dokonaniu wpisu w obecnym stanie prawnym. Odpowiadając więc na tytułowe pytanie trzeba wskazać, że wszystko zależy od tego do którego marszałka województwa składamy wniosek

dr Piotr Cybula

7 responses to “Czy można uzyskać obecnie wpis do rejestru organizatorów szkoleń dla kandydatów na przewodników turystycznych i pilotów wycieczek?

  1. Turystyka UM w Poznaniu

    To nie tak do końca. Wpisy do rejestru przeszły do ustawy, więc można wpisywać do rejestru organizatorów szkoleń. Inna sprawą jest rozpoczęcie szkolenia. Tutaj organizator musi przedstawić program szkolenia, którego nie ma ponieważ nie ma rozporządzenia. A to juz inny problem.

  2. Nie pisałem jednak o prowadzeniu szkolenia, ale o samej możliwości dokonania wpisu (tu moim zdaniem praktyka we wszystkich województwach powinna być taka sama, a jak widać są rozbieżności).
    Moim zdaniem akurat w tym zakresie przydałby się komunikat Ministra Sportu i Turystyki. Podobnie warto zawrzeć odpowiednią informację na stronach urzędów marszałkowskich. Niektóre urzędy dostosowały informacje do nowelizacji ustawy, inne nie. Sprawia to wrażenie, że obecnie można uzyskać wpis i prowadzić szkolenie. Na żadnej ze stron nie znalazłem informacji o „zawieszeniu” możliwości dokonania wpisów (jeżeli takie stanowisko jest reprezentowane) lub prowadzeniu samych szkoleń.
    Piotr Cybula

  3. Pingback: Przegląd prasy (24.02.2011) « Prawo i Turystyka

  4. Moim zdaniem postępowanie marszałka województwa mazowieckiego jest prawidłowe. Procedura administracyjna, a konkretnie art. 63 par. 2 Kpa określa, iż „Podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych”. Wskazanie osoby, jaj adresu oraz żądania nie powinno sprawić kłopotu podmiotowi, który ma zamiar prowadzić szkolenia. Natomiast „innych wymagań ustalonych w przepisach szczególnych” po prostu nie ma – nie mabowiem tych przepisów. W tym stanie prawnym organ administracji publicznej przy rozpatrywaniu wniosku winien się oprzeć na normie ogólnej, tj. art. 63 par. 2 Kpa. Ponadto obywatel nie może (niestety, jestem świadom, że to tylko teoria) ponosić negatywnych skutków zaniechania uchwalania prawa przez organa władzy. A jeśli Sz. P. minister nie znajdzie czasu na uchwalenie i podpisanie rozporządzenia przez np. dwa lata, to co wtedy? Podmioty szkolące mają zawiesić działalność? A te dwa lata to nie jest wymysł – proszę sobie przypomnieć, że p. Buzek potrzebował na opublikowanie pierwszego rozporządzenia dziewięć i pół miesiąca, a doliczyć trzeba jeszcze dwa tygodnie vacatio legis (ustawa o u.t. weszła w życie 1 lipca, a rozporządzenie 30 kwietnia następnego roku).
    Roman Hrynyk

  5. Abstrahując od oceny stanowiska, obecnie w Polsce stanowiska co do możliwości wpisów rozkładają się mniej więcej po połowie. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

  6. Szanowny Panie Prawniku,

    Wpisu do rejestru organizatorów szkoleń dokonuje się na podstawie ustawy o usługach turystycznych, która nieprzerwanie obowiązuje, nie zaś na podstawie rozporządzenia.

  7. Niestety, ale nie rozumiem Pani/Pana komentarza,
    pc

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s