Rozporządzenie w sprawie wzorów formularzy zabezpieczenia finansowego biur podróży podpisane przez Ministra Sportu i Turystyki

Minister Sportu i Turystyki podpisał rozporządzenie z 21 kwietnia 2011 r. w sprawie wzorów formularzy umowy gwarancji bankowej, umowy gwarancji ubezpieczeniowej oraz umowy ubezpieczenia na rzecz klientów, wymaganych w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 5 ust. 6 ustawy o usługach turystycznych.

Zostało przekazane do Rządowego Centrum Legislacyjnego celem opublikowania w Dzienniku Ustaw. Jest dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MSiT. Wejdzie w życie z dniem opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Wcześniejszy projekt rozporządzenia spotkał się z daleko idącą krytyką.

dr Piotr Cybula

2 responses to “Rozporządzenie w sprawie wzorów formularzy zabezpieczenia finansowego biur podróży podpisane przez Ministra Sportu i Turystyki

  1. Wzory formularzy na których miałyby być udzielane gwarancje bankowe nie spełniają warunków akceptowanych przez banki, ponieważ zawartość tych dokumentów pozostaje w rażącej sprzeczności z prawem bankowym. W najmniejszym stopniu nie uwzględniają interesu banku udzielającego gwarancji i lekceważą podstawową zasadę poufności umów pomiędzy bankiem a klientem.
    Przy opracowaniu wzoru umowy gwarancyjnej stanowiącej załącznik do Zarządzenia Ministra Sportu i Turystyki z 21 kwietnia 2011 roku asystowali ponoć przedstawiciele Rady Banków Polskich. Prawdopodobnie spali na obradach.
    Podobnego prawnego bubla dawno w kraju nie utworzono. A Ministestwo Sportu i Turystyki ma ponoć Departament Prawny. Śmiechu warte.

  2. Krytyka tego rozporządzenia była miażdżąca i kompleksowa, ale Minister do znacznej części uwag odniósł się negatywnie. Vide http://bip.msit.gov.pl/portal/bip/21/678/Projekt_Rozporzadzenia_Ministra_Sportu_i_Turystyki_z_dnia_3_stycznia_2011_r.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s