Przyrząd asekuracyjny do wspinaczki Petzl GRIGRI 2 nie jest bezpieczny

Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe AMC A. Ciszewski & K. Śmiałek sp.j. powiadomiło Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że przyrząd asekuracyjny do wspinaczki Petzl GRIGRI 2 nie jest bezpieczny.

Przedsiębiorca poinformował, że w przypadku oddziaływania na uchwyt przyrządu asekuracyjnego do wspinaczki Petzl GRIGRI 2 (wyprodukowanego przez francuską firmę PETZL INTERNATIONAL) zbyt dużej siły, może on ulec uszkodzeniu. W wyniku uszkodzenia uchwyt pozostaje w pozycji otwartej, co unieruchamia jego funkcję samoblokującą. Uszkodzony przyrząd będzie działać jak klasyczny przyrząd asekuracyjny bez funkcji samoblokującej, ale w przypadku potencjalnych błędów popełnionych przez osobę asekurującą, osoba wspinająca się może spaść.

Sprzedaż produktu GRIGRI 2 została wstrzymana, a zapasy skontrolowane według specjalnej, wewnętrznej procedury firmy. Ponadto producent wprowadził modyfikację przyrządu, która eliminuje ww. wadę.

Kontrahenci zostali poinformowani o zaistniałej sytuacji oraz wezwani do sprawdzenia produktów. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.petzl.pl.

Informacja o wadliwym sprzęcie została również przekazała do portali i prasy branżowej. Wymiana produktu odbywa się na koszt producenta/importera.

Niniejsza informacja nie stanowi nakazu wycofania produktu z rynku ani nakazu odkupienia od konsumentów w rozumieniu ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, ale stanowi realizację obowiązków producenta, o której mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. Nr 229, poz. 2275 oraz z 2007 r. Nr 35, poz. 215).

Przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny powinien niezwłocznie powiadomić o tym Prezesa UOKiK. Niewykonanie tego obowiązku, zgodnie z art. 33a. ust. 1 pkt 1 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zagrożone jest karą pieniężną w wysokości do 100 000 zł. Sankcję tę nakłada Prezes Urzędu.

Źródło: strona internetowa UOKiK

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s