Deregulacja dostępu do zawodów: „finalna” wersja projektu

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że 21 maja 2012 r. projekt ustawy „deregulacyjnej” został skierowany do uzgodnień międzyresortowych z terminem do zgłaszania uwag do dnia 5 czerwca 2012 r.

Projekt wraz z uzasadnieniem, a także zgłoszone uwagi, dostępnena stronie internetowej ministerstwa.

Jak wynika z jego treści, zapowiadane przez „Rzeczpospolitą” zmiany odnośnie do przewodnika miejskiego, o których wspominałem we wpisie: MS odstępuje od modelu deregulacji zawodu przewodnika miejskiego wskazanego w projekcie ustawy deregulacyjnej ostatecznie nie zostały w nim uwzględnione w projekcie.

Moim zdaniem projekt ten w dalszym ciągu wymaga dopracowania. Przykładowo pojawia się pytanie, jaki sens jest wymagania niekaralności od pilota wycieczek, jeżeli nie wymagamy tego od organizatora turystyki. Jest to chyba pewna niekonsekwencja.

Piotr Cybula

3 responses to “Deregulacja dostępu do zawodów: „finalna” wersja projektu

 1. Pingback: MS nie odstępuje od modelu deregulacji zawodu przewodnika miejskiego wskazanego w projekcie ustawy deregulacyjnej | PRAWO TURYSTYCZNE

 2. Moje wątpliwości budzi następujący zapis:

  „W ustawie z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275, z późn. zm.2))
  1) w art. 60 ¹ w § 4:
  a) pkt 1 otrzymuje brzmienie:
  „1) wykonuje odpłatnie bez wymaganych uprawnień zadania przewodnika górskiego na dany obszar,”

  Obecnie ustalone obszary dla przewodników górskich beskidzich i sudeckich, a nawet tatrzańskich obejmują sporo terenów, które z właściwymi górami mają niewiele wspólnego. Są to przeważnie podgórskie kurorty i miasteczka, położone na niewysokich pogórzach i tenenach ledwie pagórkowatych, o dużo mniejszych deniwelacjach jak Góry Świętokrzyskie, Jura Krakowsko-Częstochowska czy nawet Wzgórza Szymbarskie na Kaszubach, okolice Cisowej Góry na Suwalszczyznie itp. Skoro nie ma być już takich formalnych wymogów co do obszarów uprawnień od przewodników miejskich i terenowych, to tym bardziej nie ma podstaw do stawiania dotychczasowych wymogów przewodnikom górskim.

  Jak uskazuje prezentacja dotycząca deregulacji zawodów na stronie MS, jedyny oficjalny powód pozostawienia regulacji w przypadku przewodników górskich dotyczy bezpieczeństwa na wycieczkach górskich, a nie podczas oprowadzania po terenie nie różniącym się ukształtowaniem powierzchni od wielu innych terenów Polski. Pozostawienie istniejącej reglamentacji obszarów uprawnień by było całkowicie bez sensu.

  Konieczne będzie ustalenie na nowo wykazu pasm górskich, które będą ujęte jako obszary uprawnień dla przewodników górskich. Definicji „gór” w ustawie nie powinien ustalać geograf (wg podziału geograficznego Sudety kończą się na linii Zgorzelec, Bolesławiec, Jawor, Sobótka, Strzelin… – przewodnik górski do spaceru po płaskim tenie z Niemczy do arboretum w Wojsławicach?) ani urzędnik (wieś Ząb na Podhalu leży powyżej 1000 m n.p.m. i na spacer polnymi drogami do Białego Dunajca zgodnie z przepisami by miało się wymagać zatrudniania przewodnika górskiego?) tylko rozsądni praktycy.

 3. Dzień dobry, ja mam takie pytanie czy ustawa o deregulacji zawodu przewodnika weszła już w życie czy nadal projekt jest rozpatrywany? Piszę pracę licencjacką o przewodniku turystycznym w świetle polskiego prawa a trochę gubię się w tych wszystkich ustawach.
  Dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s