W dyskusji na temat deregulacji zawodu przewodnika i pilota wycieczek pojawia się także kwestia wykształcenia – czy ustawa powinna przewidywać, że tylko osoby posiadające wykształcenie średnie mogą być przewodnikami turystycznymi i pilotami wycieczek.
Z zaprezentowanej dzisiaj na stronie lex.pl opinii Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika, że ministerstwo broni m.in. warunku wykształcenia średniego.
Co Państwo sądzicie o tym wymogu? Czy też uważacie, że np. Lech Wałęsa nie jest odpowiednią osobą do wykonywania funkcji przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek?
Piotr Cybula
Mnie to bardziej zastanawia dlaczego ministerstwo chce przywrócenia średniego wykształcenia tylko dla Przewodników Turystycznych Miejskich i Terenowych i Pilotów Wycieczek a dla Przewodników Górskich już nie. A jak by nie patrzeć Przewodnicy Górscy także oprowadzają i są kontaktem z turystami a drugie i chyba najważniejsze mają dbać o bezpieczeństwo ludzi.
W mojej opinii nie ma to najmniejszego znaczenia i tak w praktyce od chwili uchwalenia reformy oświatowej tylko niezbyt rozgarnięta rozwielitka nie zdobywa średniego wykształcenia. Średnie wykształcenie oznacza ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej, nie trzeba zaliczyć matury dla głąbów (30%) aby mieć średnie wykształcenie. Już niebawem 100% polskiej młodzieży swoją edukacyjną przygodę będzie kończyć dyplomem studiów wyższych zdobytych w Szkołach Najwyższych w Sanoku, Suchej Beskidzkiej czy Suwałkach. Od wielu lat mój przyjaciel – dyrektor jednego z najbardziej renomowanych liceów publicznych na Śląsku lansuje tezę aby wszystkim obywatelom polskim z chwilą urodzenia przyznawać „z urzędu” średnie wykształcenie.
No jest dużo prawdy w wypowiedzi poprzednika. Źle się dzieje w polskiej oświacie.
W ustawie nawet nie ma mowy o wykształceniu średnim ale o ukończeniu szkoły średniej co nie jest równoznaczne z maturą, która jest ostatnio tylko przepustka na studia. Ponad to zaliczenie maturys na poziomie 30% punktów to jest śmiech na sali, a i tak jak widać sporo ludzi ma z tym problem. Jest to efekt likwidacji szkół zawodowych, co w efekcie przekłada się na brak robotników wykwalifikowanych.
Norma kształcenia przewodników przyjęta również przez Polskę, jako warunek wstępny zakłada odbycie 12-letniego cyklu kształcenia ogólnego. Na nasze przekłada się to na ukończenie szkoły średniej (podstawówka 6 lat, gimnazjum 3 lata i liceum 3 lata).