Czy Lech Wałęsa byłby dobrym przewodnikiem turystycznym, czyli pomysły na deregulację

W dyskusji na temat deregulacji zawodu przewodnika i pilota wycieczek pojawia się także kwestia wykształcenia – czy ustawa powinna przewidywać, że tylko osoby posiadające wykształcenie średnie mogą być przewodnikami turystycznymi i pilotami wycieczek.

Z zaprezentowanej dzisiaj na stronie lex.pl opinii Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika, że ministerstwo broni m.in. warunku wykształcenia średniego.

Co Państwo sądzicie o tym wymogu? Czy też uważacie, że np. Lech Wałęsa nie jest odpowiednią osobą do wykonywania funkcji przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek?

Piotr Cybula

3 responses to “Czy Lech Wałęsa byłby dobrym przewodnikiem turystycznym, czyli pomysły na deregulację

  1. Mnie to bardziej zastanawia dlaczego ministerstwo chce przywrócenia średniego wykształcenia tylko dla Przewodników Turystycznych Miejskich i Terenowych i Pilotów Wycieczek a dla Przewodników Górskich już nie. A jak by nie patrzeć Przewodnicy Górscy także oprowadzają i są kontaktem z turystami a drugie i chyba najważniejsze mają dbać o bezpieczeństwo ludzi.

  2. W mojej opinii nie ma to najmniejszego znaczenia i tak w praktyce od chwili uchwalenia reformy oświatowej tylko niezbyt rozgarnięta rozwielitka nie zdobywa średniego wykształcenia. Średnie wykształcenie oznacza ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej, nie trzeba zaliczyć matury dla głąbów (30%) aby mieć średnie wykształcenie. Już niebawem 100% polskiej młodzieży swoją edukacyjną przygodę będzie kończyć dyplomem studiów wyższych zdobytych w Szkołach Najwyższych w Sanoku, Suchej Beskidzkiej czy Suwałkach. Od wielu lat mój przyjaciel – dyrektor jednego z najbardziej renomowanych liceów publicznych na Śląsku lansuje tezę aby wszystkim obywatelom polskim z chwilą urodzenia przyznawać „z urzędu” średnie wykształcenie.

  3. No jest dużo prawdy w wypowiedzi poprzednika. Źle się dzieje w polskiej oświacie.
    W ustawie nawet nie ma mowy o wykształceniu średnim ale o ukończeniu szkoły średniej co nie jest równoznaczne z maturą, która jest ostatnio tylko przepustka na studia. Ponad to zaliczenie maturys na poziomie 30% punktów to jest śmiech na sali, a i tak jak widać sporo ludzi ma z tym problem. Jest to efekt likwidacji szkół zawodowych, co w efekcie przekłada się na brak robotników wykwalifikowanych.
    Norma kształcenia przewodników przyjęta również przez Polskę, jako warunek wstępny zakłada odbycie 12-letniego cyklu kształcenia ogólnego. Na nasze przekłada się to na ukończenie szkoły średniej (podstawówka 6 lat, gimnazjum 3 lata i liceum 3 lata).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s