Grupa zorganizowana to grupa licząca „co najmniej 15 osób” (odpowiedź BgPN)

Poprzednio zamieszczony wpis dotyczył zarządzenia Dyrektora Babiogórskiego Parku Narodowego (Babiogórski Park Narodowy a tzw. obowiązek przewodnicki).

W zarządzeniu tym wskazano, że:

Turystyka zorganizowana (wycieczki zbiorowe) może odbywać się wyłącznie pod kierunkiem uprawnionych przewodników górskich posiadających licencje Babiogórskiego Parku Narodowego uprawniające do oprowadzania wycieczek po jego terenie. Ilość osób prowadzonych przez jednego przewodnika nie może przekraczać 50 osób.

Po dokonaniu wpisu zapytałem BdPN co to znaczy „turystyka zorganizowana (wycieczki zbiorowe)”. Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że:

Jeśli chodzi o grupę zorganizowaną, jest to grupa licząca co najmniej 15 osób, która przebywa razem na wycieczce zorganizowanej przez biuro podróży, szkołę, zakład pracy itp. i traktowana jest przez usługodawcę jako jeden podmiot.

Czekam na odpowiedź, na jakiej podstawie wskazuje się tu liczbę 15, a nie np. 14 czy 16 osób. Inne pytania również się nasuwają…

Piotr Cybula

6 responses to “Grupa zorganizowana to grupa licząca „co najmniej 15 osób” (odpowiedź BgPN)

 1. W takim razie wg interpretacji BPN wycieczka, w ich pojęciu zorganizowana, licząca 14 osób i mniej nie musi wynajmować przewodnika. Ciekawe jaka jest z kolei interpretacja KPN i PNGS odnośnie ilości osób w grupie, które to parki też wydały zarządzenia mówiące o turystyce zorganizowanej (pieszej i narciarskiej), że może odbywać się tylko pod kierownictwem uprawnionego przewodnika sudeckiego lub międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego? Dla jasności dodam, że zwróciłem się z pytaniem w tej sprawie do dyrekcji obu parków już przed kilku miesiącami i do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi.

 2. czy to nie jest tak że dyrektorzy parków traktują „swoje” parki jak prywatny folwark?
  A swoją droga idąc z grupą nawet 30 osób zabieram co najmniej
  2 opiekunów plus ja co daje 3 grupy po 10/11 osób.
  Albo nawet jak przyjadę autokarem 45/50 osób to mogę się podzielić na kilka grup mniejszych a każda z opiekunem i takie rozporządzenie jest tylko dziwnym martwym zapisem kogoś kto poluje na naiwnych .

  Bo faktycznie, ktoś kto jest mało ogarnięty da się nabrać i zamówi przewodnika.

  Zresztą jest też trzeci wariant: zabieram ze sobą nawet i 20 kumpli i koleżanek (a mam tylu! i nie jestem wyjątkiem) ,
  i jesteśmy tam tylko niezorganizowaną grupa kolegów.
  i co będzie nas ścigał? Bzdura.

 3. małe postscriptum .. oczywiście opiekunowie spełniają wszystkie państwowe przepisy, czyli jak w góry to jeden przewodnik górski na grupę, a opiekunów jeden na dziesięć.

 4. Do Radosława Jasińskiego. Prosiłbym o zacytowanie „przepisów państwowych” stanowiących, że na 1 opiekuna ma przypadać 10 uczestników. Będę wdzięczny za odpowiedź.

 5. To był skrót myślowy i uproszczenie toku myślenia … po prostu odpierałem „zarzut” o namawianie do łamania przepisów. chodziło o przepisy dot. opiekunów a nie ilości dzieci na opiekuna. Trochę mnie poniosło bo miało być napisane tylko „… oczywiście opiekunowie spełniają wszystkie państwowe przepisy…” i koniec. Ale cel osiągnąłem ,

 6. Mnie natomiast, jako przewodnika beskidzkiego I klasy, w tym Zarządzeniu interesuje inny zapis. Uprawnienia przewodnika beskidzkiego otrzymałem po kursach i egzaminach od Marszałka województwa małopolskiego. Marszałek nadał mi te uprawnienia nie wyłączając z nich możliwości prowadzenia wycieczek po Parkach Narodowych. Dlaczego więc Dyrektor Parku Narodowego wydaje dodatkowe licencje na prowadzenie wycieczek i uzależnia od ich uzyskania, możliwość prowadzenia wycieczek po terenie Parku Narodowego? To jest nie zgodne z Ustawą o usługach turystycznych i Rozporządzeniem MSiT w sprawie przewodników i pilotów?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s