Komisja Europejska odmawia informacji, ale prowadzi postępowanie (sprawa zabezpieczenia finansowego biur podróży)

W połowie listopada ubiegłego roku wystąpiłem do Ministerstwa Sportu i Turystyki w trybie wniosku o udostępnienie informacji publicznej z następującym wnioskiem:

Zwracam się z uprzejmą prośbą o udostępnienie pism, które do władz Polski skierowała Komisja Europejska, jak również udzielonych przez Polskę odpowiedzi w związku z zarzutem, który pojawił się odnośnie do braku prawidłowej implementacji art. 7 dyrektywy 90/314 w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek.

Ministerstwo miało wątpliwości, czy może udzielić samodzielnie odpowiedzi i wystąpiło w tej sprawie o wyjaśnienie do Komisji Europejskiej – pisałem o tym we wpisie: MSiT nie wie co zrobić, więc pisze do Komisji Europejskiej (zabezpieczenie finansowe c.d.).

Niedawno otrzymałem odpowiedź z Komisji Europejskiej. Komisja odmówiła mi udzielenia tych informacji. W odpowiedzi pojawiają się dwie istotne informacje.

Po pierwsze, Komisja wskazała, że:

„Dokument, o który Pan wystąpił odnosi się do trwającego postępowania w sprawie rzekomego naruszenia przepisów prawa UE – Pilot 4260/12/JUST.

Po drugie, Komisja w ciekawy sposób odmawia udzielenie tej informacji. Podaje, że:

„Ujawnienie dokumentu na tym etapie procedury stanowiłoby zagrożenie dla klimatu wzajemnego zaufania w stosunkach między organami państwa członkowskiego a Komisją, jaki niezbędny jest do rozwiązania sprawy bez konieczności odsyłania jej do Trybunału Sprawiedliwości. W związku z tym do przedmiotowego dokumentu ma zastosowanie wyjątek określony w art. 4 ust. 2 tiret trzecie rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 (…). W rozpatrywanym przypadku zagwarantowanie klimatu wzajemnego zaufania w stosunkach między organami państwa członkowskiego a Komisją, jaki jest niezbędny do rozwiązania sprawy bez konieczności odsyłania jej do Trybunału Sprawiedliwości przeważa nad interesem publicznym przemawiającym za upublicznieniem dokumentu.

Warto przypomnieć, że nasze władze cały czas utrzymują, że art. 7 dyrektywy 90/314 został wdrożony w sposób prawidłowy. Ciekawy jestem jak zakończy się to postępowanie przez Komisją Europejską. Osobiście jestem przekonany, że mamy do czynienia z nieprawidłową implementacją art. 7 dyrektywy 90/314 jeśli chodzi o dotychczasowe sytuacje niewypłacalności biur podróży, gdzie klienci nie otrzymali pełnych zwrotów z zabezpieczenia finansowego.

C.d.n.

Piotr Cybula

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s