Sąd Najwyższy: klient ma prawo do odszkodowania za szkodę niemajątkową w postaci tzw. zmarnowanego urlopu

Jak podaje Rzeczpospolita, Sąd Najwyższy w uchwale z 19 listopada 2010 r. (sygn. akt III CZP 79/10) uznał, że klient ma prawo do odszkodowania za szkodę niemajątkową w postaci tzw. zmarnowanego urlopu (I. Lewandowska, Biura podróży zapłacą za zmarnowane urlop, Rzeczpospolita z 20 listopada 2010 r., http://www.rp.pl/artykul/566706_Zaplaca-za-zmarnowane-urlopy.html).

Uchwała może przyczynić się do ujednolicenia orzecznictwa. Dotychczas sądy bardzo różnie orzekały w takich sprawach. Z pewnością wywoła ona duży wpływ na praktykę biur podróży.

2 responses to “Sąd Najwyższy: klient ma prawo do odszkodowania za szkodę niemajątkową w postaci tzw. zmarnowanego urlopu

  1. To bardzo dobre orzeczenie – jestem w analogicznej sytuacji, biuro tursytyczne, które standardowo stosuje praktykę informowania na lotnisku o zmianie hotelu zmarnowalo mi 2 z 7 dni urlopu i jednoczesnie zaprezentowalo szczyt arogancji i bezczelnosci – teraz bede mogl dochodzic swoich praw jesli odrzuca moja reklamacje!

  2. Uważam, że wreszcie sędziowie w I instancji będą zobligowani do uznawania szkody niemajątkowej. Moj przykład to rozpatrzenie pozwów 5 małżeństw, które uczestniczyły w tej samej wycieczce na Dominikanę z Exim Tours. Sąd Rejonowy dla Warszawy Ochota rozpatrzył 10 pozwów na osobnych posiedzeniach /5 składów sędziow/ i każdy z nich wydał inny wyrok diametralnie różniący się od pozostałych wyroków. Ci którzy zdecydowali się odwołać do wyższei instancji też otrzymali różniące się wyroki. Jeden sędzia zasądzał zadośćuczynienie a inny stwierdzał w uzasadnieniu, że w polskim prawie nie ma czegoś takiego jak właśnie zadośćuczynienie, czyli odszkodowanie za szkodę niematerialną. Czy po orzeczeniu SN można wzruszyć sprawę w ktoręj uprawomocnił się wyrok w którym sądy wydały wyrok bez uwzględnienia szkody niematerialnej a taka wystąpiła. Czy ktoś może wie coś na ten temat. Mogę dodać, że dwie osoby z tej wycieczki skierowały sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i skarga ta została przyjęta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s