„MF nie zwróci pieniędzy wydanych na sprowadzenie turystów z zagranicy” (RMF24)

Jak podaje RMF24, Ministerstwo Finansów oświadczyło, że nie zwróci pieniędzy, które marszałek Mazowsza wydał na sprowadzenie do kraju kilkuset klientów upadłych biur podróży. W ocenie MF nie ma ku temu podstaw prawnych.

Według Ministra Finansów w sprawie tej marszałek powinien zwrócić się do Ministerstwa Sportu i Turystyki, bo to „ono zajmuje się problemami biur podróży”.

Jak jednak wynika z wcześniejszej wypowiedzi wiceminister Katarzyny Sobierajskiej – MSiT stoi na stanowisku, że ustawa o usługach turystycznych prawidłowo wdraża dyrektywę 90/314.

Warto też wspomnieć, że w wielu przypadkach brak wystarczających środków z zabezpieczenia finansowego wynika z tego, że biura podróży przyjmowały gwarancje w oparciu o rozporządzenie wydane przez… Ministra Finansów, czego Pan minister Jacek Rostowski chyba nie zauważa.

Sprawa jest nagłaśniana w mediach, więc należy oczekiwać, że także MSiT zajmie stanowisko. W końcu jednak trzeba będzie spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać się, że podjęta przez MSiT reforma systemu zabezpieczenia została przeprowadzona w sposób wadliwy. Od tego problemu nie ucieknie się.

Jak wynika wyraźnie z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, państwa członkowskie ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą względem klientów w sytuacji nieprawidłowo wdrożonej ochrony klienta na wypadek niewypłacalności biura podróży. W szczególności klient powinien otrzymać pełny zwrot przedpłaty.

dr Piotr Cybula, radca prawny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s