Skutki spóźnienia pilota wycieczek na odprawę – wyrok sądu rejonowego w Krakowie

Dzisiaj przed jednym z krakowskich sądów rejonowych zakończyła się sprawa klienta biura podróży, któremu nie udało się wylecieć na zaplanowaną wycieczkę.

Stan faktyczny przedstawiał się następująco. Klient zawarł umowę z biurem podróży. Biuro podróży poinformowało klienta o konieczności przybycia na warszawskie lotnisko na dwie godziny przed odlotem samolotu.

Klienta biura podróży na lotnisku pojawiła się kilka godzin wcześniej. Spóźnił się natomiast i to dość istotnie, bo prawie o godzinę, pilot wycieczek reprezentujący biuro podróży. Miał on pomóc klientom w odprawie.

Na skutek powyższego spóźnienia i odprawy klientów, powódka w tej sprawie nie zdążyła wsiąść do samolotu. W pewnym momencie od pracownika lotniska otrzymała informację, że nie będzie mogła już wejść na pokład samolotu.

W tym stanie rzeczy powódka zażądała od biura podróży zwrotu całości wpłaconej ceny za imprezę turystyczną, jak również odszkodowania za szkodę niemajątkową (tzw. zadośćuczynienia za zmarnowany urlop), które wynosiło prawie połowę ceny imprezy turystycznej. Biuro podróży odmówiło, twierdząc, że klientka nie zdążyła na samolot z uwagi jej własną winę, w nieodpowiedni sposób przygotowała się do odprawy.

W wyroku, który dzisiaj został wydany, sąd zasądził zwrot klientce całości żądanej przez nią kwoty – tj. wpłaconej przez nią kwoty, odszkodowania za szkodę niemajątkową oraz zwrot kosztów procesu. Sąd przyjął, że organizator turystyki ponosi odpowiedzialność za spóźnienie pilota i brak odpowiedniej pomocy klientce w odprawie. Uznał on, że w okolicznościach sprawy nie można w ogóle mówić o jakimkolwiek zawinieniu ze strony klientki.

Wyrok jest prawomocny. Apelacja biura podróży została oddalona.

dr Piotr Cybula, radca prawny

2 responses to “Skutki spóźnienia pilota wycieczek na odprawę – wyrok sądu rejonowego w Krakowie

  1. Z czego wynikała konieczność pomocy pilota w odprawie klientki?

  2. Ze sposobu organizacji odprawy. Odprawa mogła rozpocząć się dopiero po pojawieniu się na lotnisku pilota. Ten się spóźnił i początek odprawy się opóźnił.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s