Campo di Fiori AD 2013?

W mediach trwa dyskusja o Egipcie w kontekście wyjazdów turystycznych. Bezpiecznie, czy niebezpiecznie? Jechać, czy nie jechać?

Jeden z nagłówków artykułów (lipiec) brzmi: Mimo sytuacji w Egipcie Polacy chcą tam jechać na wakacje.

Tymczasem w środowych starciach zginęło ponad 500 osób. Wprowadzony został stan wyjątkowy. Mimo to oferty wyjazdów do Egiptu są cały czas dostępne w biurach podróży. Jeszcze nie dawno można było przeczytać: Biura podróży, nie chcąc narażać zdrowia i życia turystów, odwołują wycieczki do słynnych piramid w Gizie, Kairu czy Luksoru. W zamian proponują kursy nurkowania.
Tanie oferty kuszą…

Przykładowo TUI proponuje wyjazd już 17 sierpnia. O Egipcie pisze:

Egipt to kraj nieopisanej różnorodności i zadziwiających kontrastów, pierwszy na świecie cel wypraw turystów. Przyciąga fascynującymi zabytkami starożytności i zachwyca pięknymi dziełami natury. Obok monumentalnych piramid i świątyń, tajemniczych grobowców i mumii, zobaczyć można ślady wielu cywilizacji i kultur: dostojne meczety, koptyjskie kościoły, prawosławne klasztory. Pustynne wąwozy, zielone oazy, turkusowa woda, białe plaże oraz jedne z najpiękniejszych podwodnych krajobrazów świata dopełniają obrazu Egiptu.

W kontekście turystycznych wyjazdów do Egiptu i toczącej się dyskusji przypomniał mi się „szkolny” wiersz Czesława Miłosza pt. Campo di Fiori (w wersji muzycznej: Campo di Fiori).

A lato było piękne tego roku…

Piotr Cybula

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s