W ostatni czwartek w sprawie w której reprezentowałem powoda Sąd Rejonowy w Warszawie orzekł, że Skarb Państwa jest zobowiązany do zapłaty klientowi niewypłacalnego organizatora turystyki odszkodowania w wysokości nieodzyskanej przez niego ceny wycieczki.
Klient zawarł umowę z biurem podróży Summerelse (Oriac sp. z o.o.). Przed rozpoczęciem wycieczki zapłacił całość ceny. Zanim jednak doszło do rozpoczęcia imprezy turystycznej organizator turystyki ogłosił niewypłacalność i wycieczka nie doszła do skutku.
W związku z powyższym zdarzeniem klient wystąpił do marszałka województwa o zwrot wpłaconej kwoty w związku z posiadaną przez organizatora turystyki gwarancją ubezpieczeniową. W przypadku tego biura podróży środki z tego zabezpieczenia w całości zostały wykorzystane na zapewnienie klientom którzy już wyjechali powrotu do kraju.
W tych okolicznościach marszałkowie województwa informowali poszkodowanych klientów, że mogą dochodzić odszkodowania od… organizatora turystyki, a także, że mogą zgłosić swoje roszczenia w stosunku do upadłego biura podróży w ramach postępowania upadłościowego.
Na blogu już od kilku lat piszę, że w takiej sytuacji z uwagi na dodatkową ochronę wynikającą z prawa unijnego klientowi (art. 7 dyrektywy 90/314) przysługuje co do zasady odszkodowanie od Skarbu Państwa. W wyniku wieloletnich zaniedbań ze strony naszego państwa w Polsce nie został bowiem stworzony odpowiedni mechanizm ochrony klienta na wypadek niewypłacalności organizatora turystyki, czego wymaga od nas prawo unijne.
Odpowiedzialność Skarbu Państwa w takiej sytuacji potwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku z 28 listopada 2014 r. (pisałem o nim we wpisie: Wygrałem ze Skarbem Państwa w precedensowej sprawie o odszkodowanie w związku z niewypłacalnością biura podróży).
W ostatni czwartek (9 kwietnia 2015 r.) tę odpowiedzialność potwierdził w swym wyroku już Sąd Rejonowy. Zgodnie z orzeczeniem Skarb Państwa jest zobowiązany do zapłaty powodowi kwoty nieodzyskanej przez niego od organizatora turystyki ceny wycieczki. Wyrok nie jest prawomocny.
W najbliższych tygodniach powinny zapaść kolejne wyroki w takich sprawach, w których reprezentuję poszkodowanych klientów (także innych biur podróży m.in. Sky Club).
Na temat powyższej sprawy w „Rzeczpospolitej” pojawił się artykuł pt. Państwo płaci za brak zabezpieczenia turystów oraz wpis na portalu „Lex.pl” pt. Państwo zapłaci za wycieczkę odwołaną przez bankruta.
dr Piotr Cybula, radca prawny
Kancelaria Bielański i Wspólnicy
Kontakt: tel. 501 225 652, cybula@kbmb.pl
Na Facebooku założyłem strony poświęcone sytuacji prawnej klientów niektórych niewypłacalnych biur podróży:
– Sky Club
O sprawie zakończonej wyrokiem Sądu Okręgowego w mediach pojawiły się m.in. następujące publikacje:
Rzeczpospolita: Klient Summerelse wygrał ze Skarbem Państwa
Dziennik Gazeta Prawna: Za bankrutujące biuro podróży pieniądze turystom odda państwo
LEX.PL: Skarb Państwa zapłaci za upadłe biuro podróży
TUR-INFO.PL: Turyści wygrali ze Skarbem Państwa
Interia: Państwo musi zapłacić za odwołane wakacje
forsal.pl: Wakacje na koszt podatnika? Za bankructwo biura podróży zapłaci państwo
dziennik.pl: Rząd zapłaci za odwołaną wycieczkę? Jest pierwszy pozew w sądzie
Money.pl: Pozew przeciwko państwu za odwołane wakacje
PolskieRadio.pl: Nie było wakacji? Niech rząd płaci
wPolityce.pl: Koniec wakacyjnych rozczarowań?
Dziękuję,że mnie Pan uświadomił dotąd uważałam,że jedyne odszkodowanie jakie mogę otrzymać pochodzić powinno z „rąk” biura podróży, jeśli jednak jest ono niewypłacalne wówczas nic dostanę nic – myślałam, że to po prostu takie ryzyko na które muszę przystać. Dziś już wiem, że wcale tak nie jest a pieniądze mogę odzyskać od skarbu państwa. Szkoda tylko, że SP nic nie robi w kierunku polepszenia i wzmocnienia systemu ochrony swoich obywateli w takich sytuacjach.
Pingback: Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia o wadliwym systemie ochrony klienta na wypadek niewypłacalności organizatora turystyki i odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa | PRAWO TURYSTYCZNE