Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia o wadliwym systemie ochrony klienta na wypadek niewypłacalności organizatora turystyki i odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa

W piątek otrzymałem uzasadnienie wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia z 9 kwietnia 2015 r., o którym pisałem we wpisie pt. Jest kolejny wyrok! Skarb Państwa ma zapłacić odszkodowanie klientowi niewypłacalnego organizatora turystyki. Wyrokiem tym sąd zasądził od Skarbu Państwa na rzecz powoda tytułem odszkodowania kwotę nieodzyskanej przez niego wcześniej ceny imprezy turystycznej w sytuacji niewypłacalności organizatora turystyki (zabezpieczenie finansowe okazało się niewystarczające).

Ocena stworzonego przez nasze władze mechanizmu ochrony klienta i przysługującego odszkodowania została dobrze oddana w poniższym fragmencie uzasadnienia (podkreślenie P.C.):

Mając powyższe na uwadze oraz fakt, że w przedmiotowej sprawie, jak i wielu innych, o których Sąd ma wiedzę z urzędu, doszło do niewypłacalności biura podróży, a poniesione przez klientów biura nakłady nie zostały spłacone w ramach posiadanej przez przedsiębiorcę gwarancji, należy stwierdzić, iż implementacja regulacji art. 7 analizowanej dyrektywy nie została przeprowadzona w sposób prawidłowy i chociaż regulacja ta obowiązuje w prawie krajowym, to funkcjonuje ona w sposób wadliwy, który nie zmierza do ustalonego przez akt unijny celu i nie realizuje efektywnie założeń przedmiotowego uregulowania obniżając minimalny standard ochrony przyjęty w dyrektywie. W tym miejscu wskazać należy, iż to właśnie fakt nieprawidłowej implementacji, która uniemożliwia prawidłową ochronę praw konsumentów stanowi przesłankę odpowiedzialności odszkodowawczej i nie jest konieczne wskazanie przez powoda prawidłowej sumy gwarancji, która umożliwiłaby prawidłowe wdrożenie dyskutowanych przepisów.

Piotr Cybula

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s