Obsługa pasażerów z niepełnosprawnością – zalecenia dla przewoźników kolejowych (UTK)

Prezes Urzędu Transport Kolejowego, w odpowiedzi na wnioski członków Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnością przy Prezesie UTK oraz skargi i interwencje pasażerów, wystosował do przewoźników kolejowych pismo z zaleceniami.

Przypomniał w nim, że osoby z niepełnosprawnością mają prawo do zwolnień z opłat dodatkowych przy zakupie biletów w pociągach, gdy wynika to z regulaminów przewozu osób, rzeczy i zwierząt. Ponadto drużyny konduktorskie powinny być wyposażone w spis wzorów dokumentów, które uprawniają do ulgowych przejazdów. Personelowi obsługującemu pasażerów należy przypomnieć, iż osoby niepełnosprawne i o ograniczonej sprawności ruchowej, mają prawo zająć miejsce w przedziale przeznaczonym dla matki z dzieckiem (jeśli regulaminy przewozu osób dopuszczają taką możliwość), zaś informacje o tym powinny być widoczne.

W piśmie Prezes UTK przypomniał też, że do obowiązków drużyn konduktorskich należy umożliwienie osobom niepełnosprawnym skorzystanie z prawa pierwszeństwa do zajęcia miejsca oznaczonego odpowiednim symbolem.

Pismo skierowane zostało do spółek: Arriva RP, Koleje Dolnośląskie, Koleje Mazowieckie – KM, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Przewozy Regionalne, Szybka Kolej Miejska w Warszawie,  PKP Intercity, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Warszawska Kolej Dojazdowa oraz do przedstawicielstwa niemieckiej spółki Usedomer Bäderbahn GmbH.

Źródło: informacja prasowa Urzędu Transportu Kolejowego z 23 grudnia 2011 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s