MSiT a deregulacja, czyli dlaczego nie rozumiem polityki informacyjnej MSiT

W piątek Sejm uchwalił ważną ustawę deregulacyjną. Obejmuje ona także zawody przewodnika turystycznego oraz pilota wycieczek. Dotyczy więc bardzo istotnej kwestii dla funkcjonowania rynku turystycznego.

Dzisiaj na stronie internetowej pojawiły się trzy nowe wpisy.

Z pierwszego wynika, że polskie tenisistki awansowały do grupy światowej II Fed Cup.

W drugim wskazano, że siatkarze rzeszowskiego klubu zostali mistrzami Polski 2012/2013.

W trzecim ogłoszono, że polscy siatkarze zostali wicemistrzami Europy kadetów.

Jeszcze ciekawiej przedstawia się „oficjalna strona Rzecznika Prasowego Ministerstwa Sportu i Turystyki„. Tam z kolei ostatni wpis pochodzi z 11 kwietnia tego roku. Pani rzecznik przywołała w nim wypowiedź Mateusza Kusznierewicza w sprawie rozporządzenia dotyczącego uprawiania turystyki wodnej.

Na temat deregulacji na stronie MSiT może przeczytamy coś jutro.

Nie rozumiem takiej polityki informacyjnej MSiT.

Piotr Cybula

3 responses to “MSiT a deregulacja, czyli dlaczego nie rozumiem polityki informacyjnej MSiT

  1. Bo prawo jeszcze nie obowiązuje a ustawa wciąż jest na etapie prac legislacyjnych.

  2. Nie wypowiadam się już w sprawie zasadności deregulacji zawodu przewodnika i pilota, temat ten był wielokrotnie omawiany, są liczne za i przeciw i sama nawet nie wiem, w którą stronę bardziej się skłonić. Ale chciałabym zwrócić uwagę na bezmyślne uzasadnienie konieczności „uwolnienia” tych zawodów. W uzasadnieniu, które możemy znaleźć na stronie Sejmu (druk 806) czytamy, że aktualnie obowiązujące przepisy sprawiają, że zawody te są jednymi z najbardziej zamkniętych i kosztownych (!), a oprowadzenie grupki znajomych po rodzinnym mieście powoduje sankcje karne. Wszystkie te uzasadnienia mijają się z prawdą, bo ani nie takie długotrwałe (w przypadku szkolenia na pilotów wystarczy miesiąc-dwa), ani nie takie kosztowne, jak wiele innych zawodów. Sama jestem czynnym pilotem i przewodnikiem i zdobycie tych uprawnień nie było dla mnie żadnym wielkim trudem i kosztem. Moim zdaniem, po deregulacji może być drożej, bo np. udowodnienie znajomości języka obcego potencjalnemu pracodawcy będzie bardziej kosztowne niż teraz. Do tej pory można było zdawać egzaminy ze znajomości języka przed komisją w urz. marszałk. (koszt 120 złotych). Po deregulacji pracodawca będzie żądał certyfikatu językowego, bo jak inaczej wykazać tę znajomość języka, chyba, że pracodawca sam sprawdzi kandydata. A certyfikat językowy to niestety koszt kilkuset lub więcej złotych i konieczność ukończenia kursu trwającego przynajmniej 1 semestr. Ale najśmieszniejsze jest ostatnie uzasadnienie, które wzięło się stąd, że przyjaciel pana byłego ministra Gowina został ukarany za oprowadzanie grupki znajomych, bodajże po Krakowie. I ten znajomy, i krakowska policja (czy straż miejska) wykazali się kompletną nieznajomością przepisów. Profesorowi-historykowi można wybaczyć, ale stróżom prawa oczywiście nie, ani ministrowi Gowinowi, które takie uzasadnienie podaje. Przecież ten znajomy w ogóle nie „podpada” pod Ustawę o usługach turystycznych, nie jest organizatorem turystyki, nie jest przedsiębiorcą organizującym imprezy turystyczne, a tylko taki przedsiębiorca ma obowiązek „wyposażenia” grupy turystycznej w przewodnika lub pilota z uprawnieniami. Nałożenie na osobę oprowadzającą swoich znajomych po mieście mandatu, to taka sama sytuacja, jakby do mnie do domu wszedł Sanepid i nałożył na mnie mandat, za brak książeczki szczepień i badań na nosicielstwo, bo przecież mam kontakt z żywnością i zajmuję się przygotowywaniem posiłków dla innych osób. A jeśli moja rodzina liczyłaby kilkanaście osób, to już w ogóle może „podpadałabym” pod surowe przepisy o zbiorowym żywieniu? Tak samo jak mnie nie dotyczą przepisy sanepidowskie, tak samo osoby oprowadzającej swoich znajomych czy rodzinę po mieście (za darmo oczywiście) nie obowiązują zapisy Ustawy o usługach turystycznych. Podawanie tego jako uzasadnienie dla ustawy ośmiesza jej projektodawców.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s