Dwie podpowiedzi dla min. Jędrzejczaka, czyli o potrzebie zmiany polityki informacyjnej MSiT

Minister Tomasz Jędrzejczak poinformował ostatnio, że chce turystyce nadać odpowiednią rangę. Pozwolę sobie dać Pany Ministrowi dwie proste podpowiedzi, które odnoszą się do polityki informacyjnej ministerstwa.   

Po pierwsze, min. Andrzej Biernat stoi na czele ministerstwa o nazwie ministerstwo sportu i turystyki. Z niewiadomych mi powodów nazwa tego ministerstwa w mediach bardzo często jest skracana. Prowadzi to do tego, że w mediach min. Andrzej Biernat przedstawiany jest jako „minister sportu”, a nie jako „minister sportu i turystyki”. Przykładowo przed chwilą na facebooku pojawiła się informacja o tym, że jutro o g. 7:40 w TVP INFO wystąpi „Andrzej Biernat, minister sportu”.

W związku z powyższym służby prasowe ministerstwa sportu i turystyki powinny „uwrażliwiać” media, aby przy prezentacji min. Biernata (i innych przedstawicieli ministerstwa) pojawiał się również drugi człon nazwy ministerstwa.

Po drugie, o czym już pisałem, na stronie internetowej ministerstwa sportu i turystyki widnieje informacja o stronie na facebooku (logo). Po kliknięciu na tę stronę pojawia się strona na facebooku, która – co może zaskakiwać – nie jest stroną ministerstwa, a stroną „Katarzyny Kochaniak – Rzecznika Ministerstwa Sportu i Turystyki”. Jednocześnie jest to strona oznaczona jako „Government Organization”.

Ponad rok temu we wpisie pt. Trzy pytania do Ministerstwa Sportu i Turystyki w związku ze stroną na Facebooku napisałem:

W związku z prowadzoną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki stroną na Facebooku nasuwają się trzy następujące pytania:

1. Dlaczego wpisy na tej stronie nie są aktualizowane? Ostatni wpis pochodzi z 6 listopada 2013 r. , a więc mamy ponad dwumiesięczną przerwę. Przeglądając tylko tę stronę można mieć wrażenie, że ministrem sportu i turystyki jest w dalszym ciągu Joanna Mucha.

2. Dlaczego problematyka turystyki jest ewidentnie marginalizowana. Tematem dominującym jest wyraźnie sport, przy czym informacje o działalności ministerstwa przeplatają się z „kroniką sportową” (czasami z komentarzami typu: „Jeszcze raz gratulujemy!!! TAKA SYTUACJA !!! troche wymacany xD ale JEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEST !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! jeszcze raz dzięki !!!!). Ostatni wpis dotyczący turystyki pochodzi jeśli się nie mylę z 8 lipca 2013 r.

3. Dlaczego po kliknięciu na stronę FB na głównej stronie MSiT okazuje się, że nie jest to strona MSiT, ale strona „Katarzyny Kochaniak – Rzecznika Ministerstwa Sportu i Turystyki”. Każde ministerstwo, a ministerstwo sportu i turystyki w sposób szczególny (z uwagi na podważana rację istnienia), powinno promować przede wszystkim swoją działalność, a nie działalność indywidualnych osób (innych niż minister stojący na jego czele).

Czy rzeczywiście taką politykę informacyjną powinno prowadzić ministerstwo sportu i turystyki?

Ponieważ pół roku później niewiele się zmieniło, do tematu powróciłem. We wpisie pt. Czy rzecznik ministerstwa sportu i turystyki interesuje się turystyką?
wskazałem wówczas, że czytając tylko tego oficjalnego bloga można byłoby odnieść wrażenie, że ministerstwo nie ma żadnej polityki w zakresie turystyki i tym bardziej żadna polityka nie jest realizowana i najwyższy czas to zmienić. 

Minął rok, a pytania te w dalszym ciągu są aktualne. Sytuacja wygląda jeszcze bardziej kuriozalnie. Ostatnio podobno bowiem doszło do zmiany na stanowisku rzecznika ministerstwa sportu i turystyki (Nowy rzecznik sportu i turystyki). Podobno, bo choć zgodnie z informacją na stronie ministerstwa przeznaczonej do kontaktów z mediami rzecznikiem prasowym ministerstwa jest Anna Pytko, to ze strony na facebooku (do której odwołanie jest na stronie MSiT) wynika, że w dalszym ciągu rzecznikiem prasowym jest Katarzyna Kochaniak. Może więc mamy dwa stanowiska: rzecznika prasowego, którym jest Anna Mytko i rzecznika, którym jest Anna Kochaniak? W świetle powyższego trudno nie odnieść wrażenia, że w ministerstwie panuje pewien bałagan jeśli chodzi o przekaz w sumie zasadniczej informacji jaką jest informacja o tym kto jest jego rzecznikiem prasowym. Inna sprawa to brak w dalszym ciągu aktualizacji na wspomnianym blogu. Ostatni wpis pochodzi z 31 grudnia 2014 r., a informacja oczywiście dotyczy sportu.

W sytuacji więc gdy minister Jędrzejczak chce nadać turystyce odpowiednią rangę, pozwalam sobie zauważyć, że odpowiednia ranga powinna być też nadana turystyce w polityce informacyjnej ministerstwa, tak aby rzeczywiście a nie tylko z nazwy było to ministerstwo sportu i turystyki. Druga sprawa to aktualność przekazywanych informacji. Nie jest tak, że każde ministerstwo musi mieć stronę na facebooku. Jeśli już ona jednak istnieje, to z racji zwłaszcza rangi i powagi instytucji powinna zawierać ona aktualne treści. Nie jest też dobrym pomysłem personalizowanie strony ministerstwa. Czy zmiana na stanowisku rzecznika prasowego doprowadzi w końcu do tego, że obecna strona w całości zniknie i pojawi się nowa – „Anna Mytko – Rzecznik Ministerstwa Sportu i Turystyki”? Nie ma żadnych racjonalnych powodów aby w prowadzić tego rodzaju politykę dyskontynuacji.

Piotr Cybula

Ps. po opublikowaniu artykułu Redaktor zaprzyjaźnionego portalu zwrócił mi  uwagę na adres strony internetowej ministerstwa: http://www.msport.gov.pl/ O tym w powyższym kontekście też już kiedyś pisałem (chyba na facebooku).

4 responses to “Dwie podpowiedzi dla min. Jędrzejczaka, czyli o potrzebie zmiany polityki informacyjnej MSiT

  1. Przykro się na to patrzy. Pieniądze jak zwykle biorą kosmiczne, a nie ma komu zająć się tak niewiele wymagającym zadaniem, jak wizerunek w sieci… I nie mówimy tutaj o jakichś gigantycznych akcjach promujących sport i turystykę, a zwyczajnie o pokazaniu, że tam ktoś pracuje w tym ministerstwie…

  2. nic dodać nic ująć bo turystyka była, jest i pewno będzie dalej 5 kołem do wozu aktualnej władzy czego dowodem jest postawa tej władzy wobec tego co prezentują o sobie na stronach www, co nas także wszystkich ludzi branży ośmiesza, czego sobie nikt z nas nie życzy!!

  3. Pingback: Czy będę zmiany w polityce informacyjnej MSiT? | PRAWO TURYSTYCZNE

  4. Pingback: Czy ktoś się podszywa pod MSiT czy zapomniano, że założono konto na Twitterze? | PRAWO TURYSTYCZNE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s