Niewiadomski straszy Komisją, a Komisja już dawno sprawą się zajęła

W artykule pt. Prezes PIT: Jeśli nie polski rząd, to może Bruksela pomoże Paweł Niewiadomski – Prezes Polskiej Izby Turystyki – ostrzega:

jeśli ministerstwo nie przedstawi do końca marca harmonogramu zmian w ustawie, które prowadzą do pełnego zabezpieczenia interesów klientów biur podróży, Polska Izba Turystyki rozważy podanie Polski do Komisji Europejskiej (KE może ukarać finansowo kraj za brak przepisów zgodnych z unijnymi zaleceniami, zresztą sama zwróciła już na to uwagę w roku 2009, po tym ustawa była zmieniana w 2010 roku – red.).

W świetle posiadanych przeze mnie informacji Komisja tego rodzaju działania już podjęła. Pisałem już o tym ponad dwa lata temu, np. w wpisie: Komisja Europejska wystąpiła do władz Polski w sprawie zabezpieczenia finansowego organizatorów turystyki.

W październiku ubiegłego roku otrzymałem z Komisji informację o tym, że tocząca się sprawa może prowadzić do podjęcia przeciwko Polsce na mocy art. 258 TFUE formalnego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Nie dotarły do mnie żadne informacje, z których by wynikało, że postępowanie to zostało zakończone.

Czy nikt z uczestników spotkania w ministerstwie o tym nie wiedział? Czy nie wiedzą o tym pracownicy ministerstwa sportu i turystyki?

W każdym razie nie ma co straszyć tym argumentem. Polskie władze jak sądzę wiedzą już o tych działaniach. Inna sprawa, że dotychczasowe działania Komisji w tym zakresie pozostawiają wiele do życzenia.

Piotr Cybula

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s