Czym jest pakiet dynamiczny według UOKiK?

Na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamieszczone jest wyjaśnienie pt. Czym jest pakiet dynamiczny? Czy jest on objęty ochroną? UOKiK stoi na stanowisku, że takiej pakiety nie są imprezami turystycznymi w rozumieniu ustawy o usługach turystycznych i tym samym klienci nie korzystają z ochrony przeznaczonej dla osób zawierających umowę o imprezę turystyczną:

Pakiety dynamiczne to dzięki internetowi coraz popularniejszy sposób organizowania wyjazdów, z tym że nie korzysta się z usług jednego biura podróży, ale transport, zakwaterowanie, usługi przewodnickie oraz dodatkowe atrakcje kupuje się u różnych podmiotów. Turysta samodzielnie znajduje połączenie lotnicze lub autobusowe, a następnie szuka hotelu lub innego miejsca zakwaterowania. Do tego dochodzą inne atrakcje (np. bilety do Eurodisneylandu, na mecz piłkarski FC Barcelona albo skipassy). W takich przypadkach każdą umowę zawiera się z innym podmiotem.

Świadczenie takich pojedynczych usług nie jest imprezą turystyczną, bo nie spełnia ono ustawowej definicji zawartej w art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (DzU z 2004 r. nr 223, poz. 2268 z późn. zm.). Przez imprezę turystyczną ustawa rozumie bowiem co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną i jeśli usługi te zawierają nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeśli program przewiduje zmianę miejsca pobytu.

Przy pakiecie dynamicznym każda usługa jest traktowana inaczej – osobno rozważa się umowę z przewoźnikiem, osobno z hotelarzem, osobno z innymi podmiotami. Ponieważ wielu z tych usługodawców to firmy zagraniczne, to umowy z nimi podlegają najczęściej obcemu, lokalnemu prawu. Gdyby natomiast te wszystkie usługi były organizowane przez jedno biuro podróży, byłby tylko jeden podmiot odpowiedzialny za ich niewykonanie lub nienależyte wykonanie, a umowa podlegałaby prawu polskiemu, nawet jeśli usługodawca byłby z zagranicy (bo decyduje tu miejsce zawarcia umowy, czyli terytorium Polski). Ochrona prawna klienta jest więc w praktyce znacznie słabsza niż w przypadku zawarcia umowy z organizatorem turystyki w Polsce. Zanim więc zdecydujemy się na pakiet dynamiczny, rozważmy jego zalety i wady, zwłaszcza jeśli wyjeżdżamy poza Unię Europejską, bo w razie kłopotów trudno tam będzie dochodzić roszczeń od usługodawców.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s