UTK: Bezpieczeństwo na kolei – Raport ERA

Europejska Agencja Kolejowa opublikowała w swojej witrynie internetowej dane statystyczne podsumowujące bezpieczeństwo kolei w 2010 roku. Na podstawie danych zebranych ze wszystkich państw członkowskich rok 2010 uznany został za najbezpieczniejszy wśród ostatnich pięciu lat, w których Agencja gromadziła i przetwarzała dane statystyczne z zakresu bezpieczeństwa transportu kolejowego.

Pomimo tego, iż wciąż na kolei na obszarze Unii Europejskiej ginie corocznie ponad 1200 osób, Wspólne Wskaźniki Bezpieczeństwa (CSI) wskazują na stopniową poprawę bezpieczeństwa systemu kolejowego od roku 2006. Spadkowi uległa zarówno całkowita liczba osób zabitych, jak i poważnie rannych, w  stosunku do lat ubiegłych. Zgodnie z danymi przekazanymi ERA przez Krajowe Władze Bezpieczeństwa z 27 państw, w 2010 roku odnotowano łącznie 2401 wypadków z udziałem kolei w których zginęło 1256 osób a 1236 osób zostało poważnie rannych. Co istotne, pasażerowie i pracownicy kolei stanowią zaledwie 5% ogólnej liczby ofiar wypadków z udziałem kolei, z wyłączeniem przypadków samobójstw wśród tych kategorii osób. Większość ofiar – ok. 60%,  to efekt nieuprawnionego wtargnięcia na tory lub przejazd drogowo-kolejowy.

Jak podkreśla Agencja, istotny udział w całkowitej liczbie zdarzeń stanowią zdarzenia na przejazdach kolejowych. W państwach Unii Europejskiej znajduje się ponad 120 000 przejazdów kolejowych, na których w 2010 roku doszło do 619 wypadków, podczas których 359 osób zginęło a 327osób zostało poważnie rannych. Wypadki na przejazdach kolejowych stanowią 1/4 wszystkich wypadków, jednakże liczba ta zmniejszyła się o połowę w stosunku do lat 2006 – 2007.

Pełen zbiór danych wskaźników CSI zostanie udostępniony w wydanym przez Europejską Agencję Kolejową Rocznym Raporcie Bezpieczeństwa.

Źródło: informacja Urzędu Transportu Kolejowego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s