Finał sprawy „Vancroll” – marszałek województwa śląskiego potwierdza nieprawidłowości

Na stronie BIP Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego pojawiła się informacja w sprawie postępowania, jakie zostało wszczęte wobec Centrum Survivalu, Narciarstwa i Alpinizmu Vancroll Irena Van der Coghen w Kroczycach.Lgotka.

O sprawie tej pisałem wcześniej na blogu. Pierwszy wpis pochodził z 21 grudnia poprzedniego roku. Wówczas postawiłem pytanie, w związku z prowadzeniem przez tę firmę działalności bez wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych:

(…) chciałbym zapytać Pana posła Piotra van der Coghena, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Narciarstwa i Turystyki, dlaczego firma ta nie ma takiego wpisu. Pytanie wynika z dostępnej informacji, że firma ta jest prowadzona m.in. przez Pana posła. Informacje zawarte na stronie internetowej sugerują, że firma ta powinna posiadać taki wpis. Dlaczego więc go nie ma?

Pan poseł Piotr van der Coghen odpowiedział na to pytanie w sposób następujący:

Ma Pan stuprocentową rację (…) W takiej sytuacji jak wspomniana przez Pana firma, są tysiące małych firm w całym kraju zajmujących się w mikroskali rekreacją. W świetle obecnie obowiązującej ustawy organizator nawet jednego kilku-kilkunastoosobowego obozu o charakterze harcerskim JEST organizatorem turystyki i podlega jej restrykcyjnym przepisom, co jest oczywistym absurdem. Warto zaznaczyć, że głównym celem inicjatorów omawianej ustawy było zapewnienie bezpieczeństwa klientom Biur Podróży, organizujących kosztowne usługi turystyczne, daleko za granicami kraju, co w przypadku bankructwa tych firm, powodowało szalone komplikacje. Niestety zastosowany tu nieco nieszczęśliwy zapis ustawowy obejmujący wszystkich, (bez względu na skalę prowadzonej działalności) stworzył oczywistą niedorzeczność, którą dbając o normalność trzeba będzie zmienić.
Bardzo dziękuję, że zwrócił Pan publicznie na ten problem uwagę (…).

Wypowiedź ta spotkała się z wieloma komentarzami w Internecie. Późniejsze wypowiedzi Pana posła do tego wpisu pozostawię bez komentarza.

O ile wcześniej Pan poseł pisał na swoim blogu, że firmę tę prowadzi wraz z żoną, o tyle później w branżowej prasie przedstawił następującą wypowiedź:

W rozmowie z nami van der Coghen zaznaczył, że firma Vancroll jest własnością jego żony i prosił by nie łączyć go z tą sprawą. Mam świadomość, że żona przeoczyła ważny zapis w ustawie, za co musi ponieść konsekwencje, jak każdy obywatel – powiedział.

W sprawie tej została wszczęta kontrola Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Zakończyła się ona wydaną niedawno decyzją stwierdzającą prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie organizacji imprez turystycznych bez wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz decyzją zakazującą prowadzenia działalności organizatora turystyki przez okres 3 lat.

Prowadzenie tej działalności bez wątpienia stanowiło działanie zagrażające interesom konsumentów, jak i innych przedsiębiorców, którzy prowadząc podobną działalność ponosili ciężar działalności zgodnie z ustawą o usługach turystycznych. Nie można wykluczyć, że ich oferta mogła być przez to mniej konkurencyjna (ciężar zabezpieczenia finansowego przekłada się na atrakcyjność cenową oferty), co naruszałoby ich interes majątkowy.

Piotr Cybula

3 responses to “Finał sprawy „Vancroll” – marszałek województwa śląskiego potwierdza nieprawidłowości

  1. Zostawmy już tego biednego posła. tak przy okazji – ciekawostka z innej beczki:

    http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,11381171,Szkola_jezykowa_zamknieta__Bedzie_pozew_zbiorowy_.html

    Jak wiadomo biura podróży są ubezpieczone obowiązkowo od przypadków bankructwa. Czy szkoły językowe powinny być również?

  2. Pingback: Van der Coghen a “sprawa bieszczadzka” | PRAWO TURYSTYCZNE

  3. Pingback: Jak Pani Irena poradziła sobie z decyzją o zakazie działalności jako organizator turystyki? | PRAWO TURYSTYCZNE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s