Cytat dnia, czyli co to jest „wypoczynek”?

„Jak poinformowała Janina Jakubowska, rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, wyjazd 10-osobowej grupy survivalowej w Bieszczady nie został zgłoszony przez organizatorów. – Gdyby to był wyjazd zakwalifikowany jako wypoczynek dzieci lub młodzieży, to organizator powinien zawiadomić kuratorium. Jeśli jednak to był kurs, szkolenie lub inny wyjazd, nie związany z wypoczynkiem – to szkoła nie ma obowiązku nas zawiadomić – wyjaśnia Jakubowska.”

Źródło: Policja oskarża opiekuna obozu w Bieszczadach.

6 responses to “Cytat dnia, czyli co to jest „wypoczynek”?

 1. Tak, od dziś będę wszystkich organizatorów wyjazdów informował aby nie nazywali ich zimowiskami, tylko kursem jazdy na nartach. Nie będą musieli ich wówczas traktować jako wypoczynek, nie będę musieli ich zgłaszać.

 2. Myślę, że to dla nas organizatorów turystyki świetny pomysł. Ktoś wreszcie musi pokazać bezsens przepisów prawnych w tym zakresie. Jestem przekonana, że gdyby organizatorem było biuro podróży, to media nie zostawiłyby na nim suchej nitki. Tymczasem nikt z dziennikarzy nie wyjaśnia tego problemu w aspekcie prawa turystyczno-oświatowego. Nie wykorzystuje, a aż się prosi, tej sytuacji powołały przez 3 organizacje branżowe zespół d/s wypoczynku dzieci i młodzieży.
  Ta sprawa, to już kolejny przypadek bezkarności i bezmyślności w organizacji imprez dla dzieci zgodnie z prawem dla ” wybranców ” Do jakiego musi dojść nieszczęścia, aby ta sytuacja została wreszcie zmieniona.
  Nie do końca rozumiem wypowiedź rzeczniki Kuratorium – czy organizatorem była szkoła czy fundacja Hobbit oraz co rozumie pod pojęciem ” gdyby to był inny wyjazd….”.

 3. Ta sprawa to także kolejny przypadek hipokryzji. Kiedy wojewoda dolnośląski powiedział, że jego syn był bardo zadowolony z wyjazdów organizowanych przez tą fundację to pani kurator natychmiast położyła po sobie uszy i zmieniła front> Zaczęła coś wymyślać o wyjazdach w czasie ferii, które nie są wypoczynkiem. Żenada, żenada i raz jeszcze żenada. To jasno pokazuje jaki bezmiar osiągnęła hipokryzja w oświacie.
  A co do dziennikarzy – toż oni są lepsi w dociekaniu prawdy o brzozach, mgłach i helu. W tej sytuacji musieliby posłuchać ze zrozumieniem treści tego co ludzie znający się na rzeczy mają im do powiedzenie. Lepiej pisać na pudelku z kim aktualnie prowadza się Doda.

 4. No to jak jest naprawdę … jeżeli nie jestem przedsiębiorcą tylko nieodpłatnie
  w ramach stowarzyszenia organizuje letni wypad chóru na dwa tygodnie do mikołajek i tam poza śpiewaniem pływamy , zwiedzamy i opalamy się to podlegam tej ustawie czy nie? i czy mam obowiązek rejestracji czy nie?
  Czy mojej działalności są stawiane jakieś minimalne wymagania : miejsce noclegu , transport , uprawnienia opiekunów , czy mogę po prostu zwołać grupę dzieciaków załatwić nam nocleg u „baby” w pokojach albo na polu biwakowym , a jako opiekunów zabrać kilku rodziców ? Czy nie?

 5. Trzeba jednak zgodzić się zdaniem, że nie każda impreza, w której uczestniczy młodzież, musi być zaliczona do wypoczynku dzieci i młodzieży. Jeżeli jest to impreza komercyjna w rodzaju „szkoły przetrwania”, to m.z. klient, który zapłacił za udział takiej imprezie powinien odnieść wrażenie, że przeżywa rzeczy ekstremalne, związane z bardzo dużym ryzykiem. Oczywiście wszystko powinno odbywać się pod kontrolą, z zachowaniem bezpieczeństwa. A że czasem sytuacja wymknie się spod kontroli, ktoś popełni błąd, z tym też trzeba się liczyć. I przed takimi sytuacjami, kiedy trzeba wezwać pomoc, żaden organizator nie jest w stanie się zabezpieczyć. Zresztą każdemu z nas może się zdarzyć jakiś wypadek na wędrówce w górach nawet podczas dobrej pogody, że trzeba będzie wezwać pogotowie. W końcu od tego takie służby właśnie są.

 6. Pingback: “Finał wyprawy na Bukowe Berdo. Instruktor naraził życie uczestników” (“GW”) | PRAWO TURYSTYCZNE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s