Umowa o małym ruchu granicznym z Rosją

W dniu 14 grudnia 2011 r. szefowie polskiej i rosyjskiej  dyplomacji podpisali  w Moskwie umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej, a częścią Pomorza, Warmii i Mazur. Umowa może zacząć obowiązywać od lata 2012 r.
Porozumienie umożliwi wielokrotne przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców stref przygranicznych obu państw. Obejmie po stronie Polski w województwie pomorskim: Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, a w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki i Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki.

Umowa o ruchu bezwizowym otwiera przed mieszkańcami  tych regionów szerokie możliwości kontaktów biznesowych, turystyki i zwykłych kontaktów międzyludzkich.

Po stronie rosyjskiej strefą przygraniczną będzie cały obwód kaliningradzki. Region ten graniczy z Litwą i Polską, na jego obszarze mieszka około 1 mln osób. Największa odległość między północną a południową granicą obwodu wynosi 108 km, a między wschodnią a zachodnią – 205 km.

Podstawą do wymiennego przejazdu mieszkańców będą ważne dokumenty podróży oraz zezwolenie uprawniające do małego ruchu granicznego.

Będzie to dokument wydawany mieszkańcom strefy przygranicznej. Jego posiadacze uzyskają uprawnienie do wielokrotnego wjazdu, wyjazdu oraz przebywania w strefie przygranicznej obu państw. Koszt zezwolenia wyniesie 20 euro. Podobnie jak w umowach o małym ruchu granicznym
z Białorusią i Ukrainą, z opłaty zostaną zwolnione osoby do 16. roku życia, osoby, które przekroczyły 65. rok życia oraz inwalidzi wraz z osobami towarzyszącymi. Ułatwienia obejmą również obywateli państw trzecich, którzy zameldowani są w obwodzie kaliningradzkim i na terenach polskich objętych umową.

Zezwolenia nie otrzymają mieszkańcy rosyjskiej strefy przygranicznej, którzy w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) posiadają wpis o odmowie wjazdu oraz osoby stwarzające zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia, itp.

Według polskiego rządu umowa przyniesie wymierne korzyści mieszkańcom strefy przygranicznej. Realizacja umowy przyczyni się do intensyfikacji kontaktów międzyludzkich, kulturalnych, turystycznych, rodzinnych i gospodarczych.

Źródło: komunikat MSiT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s