Dr Dominik Wolski o obowiązku przewodnickim na obszarze parku narodowego obejmującego tereny górskie

„Obowiązujące obecnie regulacje z zakresu bezpieczeństwa w górach nie dają podstawy do wydania rozporządzenia wprowadzającego obowiązek przewodnicki w stosunku do określonych kategorii turystów, wzorem obowiązującego do dnia 16 X 2012 r. rozporządzenia w sprawie warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach. Jednak przepisy ustawy o ochronie przyrody, zwłaszcza w kontekście przyznania statusu osoby prawnej parkowi narodowemu i tym samym zwiększenia zakresu samodzielności tej jednostki, wydają się umożliwiać wydanie odpowiedniego zarządzenia w oparciu o art. 8e ust. 1 u.o.p. Wprowadzenie tego rodzaju obowiązku w drodze zarządzenia dyrektora parku narodowego nie może być jednak wyrazem swobodnego uznania. Konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich analiz obrazujących wpływ obecności przewodnika turystycznego na realizację głównego celu, dla którego park narodowy został utworzony, czyli ochrony zasobów przyrodniczych znajdujących się na jego obszarze”.

D. Wolski, Obowiązek przewodnicki na obszarze parku narodowego obejmującego tereny górskie, [w:] P. Cybula (red.) Prawne aspekty bezpieczeństwa w górach – turystyka, rekreacja, sport, Kraków 2013, s. 108

One response to “Dr Dominik Wolski o obowiązku przewodnickim na obszarze parku narodowego obejmującego tereny górskie

  1. Jakie zatem były motywy wprowadzenia takich zapisów regulaminowych zarówno przez Tatrzański Park Narodowy jak i podobnych ograniczeń w Babiogórskim Parku Narodowym, Karkonoskim Parku Narodowym, Parku Narodowym Gór Stołowych itp? Opracowanie na tematy prawne dotyczące obowiązku przewodnickiego na obszarze parku narodowego obejmującego tereny górskie wskazuje na konieczność „przeprowadzenia odpowiednich analiz obrazujących wpływ obecności przewodnika turystycznego na realizację głównego celu, dla którego park narodowy został utworzony, czyli ochrony zasobów przyrodniczych znajdujących się na jego obszarze.”

    Z pewnością przeprowadzono dogłębne i starannie udokumentowane analizy na potrzeby wymienionych parków wykazujące, że przebywanie turystów na obszarach chronionych w takim układzie, kiedy poruszają się w zorganizowanej grupie turystycznej, gwałtownie zwiększa u uczestników takich grup chęć do kłusownictwa, niszczenia roślin będących pod ochroną, kradzieży drewna tudzież nielegalnego zbioru runa leśnego. Chciałbym poznać tytuł publikacji, bo niewątpliwie autor takiej analizy zasługuje na jakąś szczególną nagrodę. Może ktoś z czytających ten blog coś wie na ten temat i by zechciał o tym napisać?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s