Stanowisko ITRP w sprawie deregulacji zawodu przewodnika turystycznego i pilota turystycznego

Na stronie PFPiP dostępne jest krytyczne stanowisko Izby Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie pomysłu deregulacji zawodu przewodnika turystycznego i pilota wycieczek.

3 responses to “Stanowisko ITRP w sprawie deregulacji zawodu przewodnika turystycznego i pilota turystycznego

  1. Moją szczególną uwagę zwrócił ten oto fragment stanowiska ITRP:

    „5. wypracowany i obowiązujący system kwalifikacyjny dla przewodników i pilotów turystycznych jest wymagający i gwarantujący iż uzyskane kwalifikacje zawodowe /300 godz. szkolenia/ zapewnia wysoki poziom zawodowy a obowiązujące weryfikacje temu również sprzyjają i w żaden sposób nie ma charakteru korporacyjnego gdyż dostęp do tego zawodu nie jest reglamentowany, a otwarty dla każdego i wymaga jedynie złożenia egzaminu uprawniającego do jego wykonywania”

    Jest to oczywiście nieprawda, bowiem nie ma takiej możliwości aby osoba zainteresowana uzyskaniem formalnych uprawnień do przekazywania turystom swojej wiedzy i doświadczenie jedynie przystąpiła do egzaminu i go zdała. Na to nie pozwalają właśnie państwowe regulacje narzucające przymus odbycia kursu trwającego – w zależności od terenu uprawnień i harmonogramu zajęć – od kilku miesięcy do kilku lat. Prowadzi to do absurdalnych sytuacji, że dajmy na to autor przewodnika, który nie poniesie sporych kosztów i nie poświęci czasu na odbycie długotrwałego kursu, nie ma prawa oprowadzić turystów po opisywanych przez siebie miejscach bez narażania się na sankcje karne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s