J. Gowin: Jestem gotowy do starcia z tymi wszystkimi, którzy chcą bronić dostępu do zawodów

Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin wziął dzisiaj udział w debacie „Nowe otwarcie. Strona rządowa – pracodawcy”, która odbyła się w siedzibie Pracodawców RP.

Podczas spotkania rozmawiano o planach i zadaniach resortu sprawiedliwości na najbliższe cztery lata. – Celem mojej kadencji jest skrócenie czasu orzekania o 1/3 oraz koordynacja działań deregulacyjnych, a w szczególności zaś dereglamentacji zawodów. Jestem gotowy do starcia z tymi wszystkimi, którzy chcą bronić dostępu do zawodów. Wiem, że czeka nas gigantyczna batalia – powiedział Minister Sprawiedliwości.
 
Na spotkaniu Minister Gowin poinformował przedsiębiorców, że resort wstępnie wytypował około 200 zawodów, do których dostęp miałby zostać ułatwiony. – Na początku marca przekażemy do konsultacji pierwszy projekt z listą ok. 40 zawodów, do których chcemy zwiększyć dostęp.Pozwoli to na stworzenie ok. stu tysięcy miejsc pracy – dodał.
 
Minister Sprawiedliwości w trakcie debaty mówił o pracach resortu nad depenalizacją działalności gospodarczej oraz działaniach na rzecz podniesienia pozycji Polski w prestiżowym rankingu Banku Światowego Doing Business.
 
Pracodawcy RP zadeklarowali współpracę przy rozwiązywaniu konkretnych zadań. Podkreślali m.in. potrzebę reformy kodeksu spółek handlowych, czy też obawy przed zmianami wypracowanych rozwiązań przez posłów. Polski wymiar sprawiedliwości powinien być przyjazny dla przedsiębiorców. Ich zdaniem każdy obywatel powinien mieć prawo do pomyłki, a sąd za niewielką opłatą może wezwać do uzupełnienia ewentualnych braków.
 
Minister Jarosław Gowin ze zrozumieniem odniósł się do zgłaszanych podczas spotkania zagadnień dotyczących m.in. usprawnienia wymiaru sprawiedliwości. – Zaczęliśmy obniżać koszty sądowe, obniżyliśmy koszty aplikacji radcowskich, odnieśliśmy sukces w przypadku e-sądu – przypomniał Minister.
Na zakończenie spotkania Pracodawcy RP przekazali Ministrowi Sprawiedliwości dokument zawierający postulaty dotyczące przyspieszenia prac wymiaru sprawiedliwości. Polegałyby one m.in. na nowym systemie zarządzania w sądach, ich reorganizacji i informatyzacji, a także usprawnieniu systemu doręczeń, skuteczniejszej egzekucję i audytu sądów.
 
 Patrycja Loose  
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości
Źródło: komunikat MS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s