MSW: rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa w górach z 1997 r. nadal obowiązuje

Jak pisałem niedawno, stosownie do informacji przekazanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki rozporządzenie „o bezpieczeństwie w górach” z 1997 r. nadal obowiązuje. Dzisiaj otrzymałem opinię z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zaprezentowano w niej takie samo stanowisko. Opinia dostępna jest tutaj.

Piotr Cybula

10 responses to “MSW: rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa w górach z 1997 r. nadal obowiązuje

 1. Ciekawie jest w tej Polsce. Czesi np. mają w swoich programach szkolnych obowiązkowe wyjazdy zimą na narty, do wyboru zjazdowe lub biegowe… U nas zamiast tego szkoły, jeśli już zorganizują wycieczkę na nartach, to mają obowiązek wynajęcia gościa, który przez prawie dwa lata szkoli się głownie w oprowadzaniu wycieczek po miastach w kotlinach górskich, na pogórzach i przedgórzach, zdaje z tego wszystkiego karkołomne egzaminy po to by posiąść uprawnienia do prowadzenia w górach wycieczek narciarskich. Śmieszne jest w tym wszystkim to, że nierzadko taki delikwent nie umie nawet jeździć na nartach. I takie kuriozum ma nadal obowiązywać?

 2. I to jest głos fachowca w kwestii prawnej. Ctrl c + ctrl v. I tak ciągle. A świstak zawije je w te papierki.

 3. Panie Ryszardzie – Pana wypowiedź jest nieco niezrozumiała. Gdybym mógł prosić o nieco jaśniejszą wypowiedź.

 4. Chodzi mi o to, że Pan Lech znowu będzie wylewał swoje żale. Co ma kwestia prowadzenia wycieczek narciarskich do niezrozumiałego stanowiska ministerstw. Ja nie wiem, Pan zapewne też jest zdziwiony. No ale Pan Lech wie. Dyskusja z tym Panem nie ma sensu. Przepraszam, w rzeczy samej mógł Pan odnieść wrażenie, że jest to w jakiś sposób związany z Pańską osobą. Zaręczam, że nie jest!

 5. Co ma kwestia wycieczek narciarskich do stanowiska ministerstw? Ano ma to, że zgodnie ze stanowiskami MSW i MSiT by miało nadal obowiązywać Rozporządzenie RM z 1997 r., wg którego: „wycieczki piesze lub NARCIARSKIE na terenach górskich, leżących na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody oraz leżących powyżej 1000 m n.p.m., mogą prowadzić tylko górscy przewodnicy turystyczni.” Jest to o tyle kuriozalny zapis, że przewodnicy górscy specjalizują się głównie w oprowadzaniu grup turystycznych po miastach i obiektach zabytkowych położonych w regionach górskich i podgórskich, z czego zdają szczegółowe egzaminy. Natomiast wielu z nich w ogóle nie jeżdzi na nartach, nie mówiąc już o posiadaniu umiejętności jazdy na poziomie instruktora narciarskiego, bowiem ta umiejętność nie jest formalnie wymagana i potwierdzona egzaminem praktycznym.

 6. I jeszcze jedna ważna kwestia. którą wypada tu poruszyć. Otóż wg ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich kiedy jest mowa o górach – „rozumie się przez to obszar Beskidu Niskiego, Beskidu Wyspowego, Beskidu Średniego, Beskidu Sądeckiego, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Małego, Beskidu Śląskiego, Bieszczadów, Gorców, Pienin, Sudetów Wschodnich, Sudetów Środkowych, Sudetów Zachodnich, Tatr, pasma Spisko-Gubałowskiego oraz Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej z wyłączeniem obszarów jednostek osadniczych i dróg publicznych” (art. 2. 1).

  Mamy tu wyraźną sprzeczność, bowiem Rozporządzenie RM z 1997 r. „dotyczy terenów położonych na wysokości powyżej 600 m nad poziomem morza (n.p.m.), których rzeźba terenu stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia osób na nich przebywających lub których zagospodarowanie rekreacyjno – sportowe kwalifikuje do uprawiania turystyki, rekreacji ruchowej i sportu w górach”, jak również „terenów leżących poniżej 600 m n.p.m., których rzeźba stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia osób na nich przebywających lub których zagospodarowanie rekreacyjno – sportowe kwalifikuje do uprawiania turystyki, rekreacji ruchowej i sportu w górach” (rozdz. 2 § 2. 1 i 2).

  I tu mamy problem, bowiem wg Rozporządzenia RM z 1997 r., które stanowi, że “wycieczki piesze lub narciarskie na terenach górskich, leżących na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody oraz leżących powyżej 1000 m n.p.m., mogą prowadzić tylko górscy przewodnicy turystyczni” – wycieczki na podwrocławską Ślężę mogą prowadzić tylko przewodnicy górscy (teren rezerwatu przyrody i nieco powyżej 600 m n.p.m.). Natomiast wg nowej ustawy Przedgórze Sudeckie, a więc i Ślęża, nie są rozumiane jako góry, zatem który przepis jest wiążący? Podobnych przykladów sprzeczności obu aktów prawnych mógłbym tu przytoczyć wiele?

  Dlatego pytam: Jaką logiką kierowali się urzędnicy ministerialni MSW i MSiT, że uznali Rozporządzenie RM z 1997 r. za nadal obowiązujące pomimo wielu sprzeczności z aktem nadrzędnym, jakim jest ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich?

 7. Sugerowałbym pisemne wystąpienie do obu ministerstw. Wówczas otrzyma Pan odpowiedź.
  Panie Rugała! Od sierpnia1997 roku rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków jakie muszą spełnić organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego nadzorowania w dwu kwestiach jest niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem: z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych i ustawą z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (wcześniej ustawą o kulturze fizycznej z 1996 roku). No i myśli Pan, że kogoś to interesowało. Rozporządzenie w końcu 2009 roku zostało znowelizowane. Sporne zapisy pozostały. I myśli Pan, że kogokolwiek to teraz interesuje.
  Dla Pańskiego zdrowia (w każdym jego aspekcie) sugerowałbym zaciśnięcie pięści do października i głębokie oddechy. Czy pomoże – nie gwarantuję, ale na 100% nie zaszkodzi.
  Prywatnie (nie jestem prawnikiem, tylko paleontologiem) ja też uważam, że stanowisko MSiT, MSW jest delikatnie mówiąc dziwne. Jednakże dla urzędników ministerialnych takie persony jak autor bloga, Pan, ja są nikim. Proszę się tym pogodzić. Ile trudu kosztowała mnie walka o oczywistą oczywistość z MEN i Kuratorium w Łodzi to ja dokładnie wiem. Jak działał były rzecznik MEN – Pan Grzegorz, to ja wiem. jak unikał starcie ze mną przed kamerami – to ja wiem. Traktował mnie jak śmiecia. No, ale jak wygrałem satysfakcja była bezcenna. Mój główny adwersarz przestał pracować w kuratorium. Pan ten przez ponad 2 lata działał bezprawnie, kontestował pisemne stanowisko MEN. Aby udowodnić swoje racje musiałem przejść przez wątpliwą przyjemność dwóch reportaży w TVN24.
  Panie Lechu niech Pan bierze przykład i walczy! Nie ze mną, nie z Panem Piotrem, czy innymi blogerami. Niech Pan walczy z urzędnikami. Niech Pan udowodni, że nie jest Pan tylko internetowym krzykaczem.

 8. wystąpiłem raz jeszcze do MSW o zajęcie stanowiska w tej kwestii; tym razem przedstawiłem szerzej argumenty za odmiennym stanowiskiem od tego, które zaprezentowało ministerstwo w otrzymanej opinii

 9. Interpretacja MSW wygląda na zgodną z kolejnością ukazywania się poszczególnych przepisów, więc może być uznana za matematycznie poprawną. Jednak przepisy prawa to nie tylko matematyczna numeracja artykułów, paragrafów, odnośników, ale przede wszystkim treść. I nawet jak tylko pobieżnie przyjrzeć się treści interpretowanych przepisów, to uznanie rozporządzenia RM z 1997 r. w kontekście ustawy o sporcie, ustawy o usługach turystycznych i ustawy o bezpieczeństwie w górach za nadal obowiązujące, jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Przepisy prawa powinny być jednoznaczne i zrozumiałe dla przeciętnego obywatela. Co to za prawo, w którym gubią się nawet wykształceni prawnicy i interpretują je na różne sposoby. Jak szary obywatel ma stosować się do takiego chorego prawa, skoro brak w nim logiki?

 10. P. Woźnica – Pan ma problem ze zrozumieniem zasad funkcjonowania takiego otwartego forum, jeżeli adwersarz nie chce, ma ochoty odpowiedzieć na te czy inne szczegółowe pytania to trudno, taka jego wola. Proszę nie mieć o to pretensji i jeżeli pana dany temat interesuje to proszę samodzielnie szukać odpowiedzi w innych źródłach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s